Прејди на содржината

Вселенска програма Артемис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вселенска програма Артемис
An arrowhead combined with a depiction of a trans-lunar injection trajectory forms an "A", with an "Artemis" wordmark printed underneath
Program overview
ЗемјаСАД
ОрганизацијаNASA and partners: ESA, JAXA, and CSA
ЦелCrewed lunar exploration and later crewed Mars exploration
СтатусВо тек
Историја на програмата
ТрошокUS$35 billion (2020–2024)[1]
Траење2017–денес[2]
Прв летАртемис 1 (16 November 2022, 06:47:44 UTC)[3][4]
Прв лет со екипажАртемис 2 (NET May 2024)[5]
Лансирни места
Информации за носачите
Летала со екипаж
Носечки ракети


Вселенската програма Артемис е роботизирана и човечка програма за истражување на Месечината предводена НАСА заедно со партнерските агенции: Европската вселенска агенција (ESA), Јапонскиот центар за вселенски истражувања (JAXA), и Канадската вселенска агенција (CSA). Програмата Артемис има за цел повторно да воспостави човечко присуство на Месечината за прв пат по мисијата Аполо 17 во 1972. Главни компоненти на програмата се Системот за вселенско лансирање (SLS), вселенското летало Орион, вселенската станица Lunar Gateway и комерцијалните Human Landing Systems. Долгорочната цел на програмата е да се воспостави постојан базен камп на Месечината и да се олеснат човечките мисии на Марс.

Мисија Амблем Датум на лансирање Екипаж Лансирачка ракета Лендер Времетраење Цел Статус
Артемис 1
16 ноември 2022[8][4] Н/П SLS Блок 1 Н/П 25 дена[9] Орбитирање околу Месечината без екипаж и враќање назад Успешна
Артемис 2 Ќе биде дизајниран од екипажот мај 2024[5] TBA SLS Блок 1 Н/П ≈10 дена Прелет на Месечината со 4-член екипаж Во план
Артемис 3 Ќе биде дизајниран од екипажот 2025[5] TBA SLS Блок 1 Starship HLS Option A [10] ≈30 дена 4-person lunar orbit with 2-person lunar landing Во план
Артемис 4 Ќе биде дизајниран од екипажот 2027[10] TBA SLS Блок 1B Starship HLS Option B [10] ≈30 дена 4-person lunar orbit, lunar landing,[10] and delivery of the I-HAB module to the Lunar Gateway.[11] Во план
Артемис 5 Ќе биде дизајниран од екипажот 2028[10][12] TBA SLS Блок 1B TBA ≈30 дена Lunar landing with the Lunar Terrain Vehicle and delivery of the ESPRIT Refueling Module to the Lunar Gateway.[13] Во план
Артемис 6 Ќе биде дизајниран од екипажот 2029[14] TBA SLS Блок 1B TBA ≈30 дена Lunar landing with the delivery of the Gateway Airlock Module[13] Во план
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NASA puts a price on a 2024 Moon landing — US$35 billion.
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Artemis_home20190519.
 3. Artemis I Launch to the Moon (Official NASA Broadcast) - Nov. 16, 2022 (англиски), Посетено на 2022-11-16
 4. 4,0 4,1 „NASA Prepares Rocket, Spacecraft Ahead of Tropical Storm Nicole, Re-targets Launch“. NASA. 8 November 2022. Посетено на 9 November 2022.
 5. 5,0 5,1 5,2 Foust, Jeff (9 November 2021). „NASA delays human lunar landing to at least 2025“. SpaceNews. Посетено на 9 November 2021.
 6. Gebhardt, Chris (6 April 2017). „NASA finally sets goals, missions for SLS — multi-step plan to Mars“. NASASpaceFlight.com. Архивирано од изворникот 21 August 2017. Посетено на 21 August 2017.
 7. Grush, Loren (18 July 2019). „NASA's daunting to-do list for sending people back to the Moon“. The Verge. Архивирано од изворникот 7 December 2019. Посетено на 28 August 2019.
 8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CNN Storm Nicole Report.
 9. „NASA: Artemis I“. NASA. Посетено на 2022-11-16.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 Foust, Jeff (30 October 2022). „Lunar landing restored for Artemis 4 mission“. SpaceNews. Посетено на 31 October 2022.
 11. „FY 2022 Budget Estimates – Gateway – Program Projects – International Habitat (I-Hab)“ (PDF). NASA. 6 May 2021. стр. 97. Архивирано (PDF) од изворникот 10 June 2021. Посетено на 9 July 2021. Delivery of I-Hab to the Gateway will be via the SLS Block 1B launch vehicle with Orion providing orbital insertion and docking.
 12. Foust, Jeff (20 January 2022). „NASA foresees gap in lunar landings after Artemis 3“. SpaceNews. Посетено на 20 January 2022.
 13. 13,0 13,1 Gateway Buildup Animation (англиски), Посетено на 2022-08-01
 14. Kshatriya, Amit; Kirasich, Mark (31 October 2022). „Artemis I – IV Mission Overview / Status | Artemis Planning Manifest“ (PDF). NASA Advisory Council. стр. 3. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-11-03. Посетено на 18 November 2022.