Прејди на содржината

Арп 299

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арп 299


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 12 м 48,5 с
Деклинација +43° 8' 44""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Физички податоци
Историја
Откриена NGC 3690: Вилијам Хершел, 1790-03-18 / IC 694: Луис Свифт, 27 март 1889
Други ознаки Arp 299, VV 118, Mrk 171, Holm 256, KPG 288, CGCG 291-73, IRAS 11257+5850, UGC 6471 / 6472, PGC 35321 / 35325 / 35326, MCG +10-17-002 / +10-17-003

Арп 299галаксија во соѕвездието Голема Мечка.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Arp 299 се споменува и како VV 118, Mrk 171, Holm 256, KPG 288, CGCG 291-73, IRAS 11257+5850.

Податоци[уреди | уреди извор]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 12 м 48,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +43° 8' 44"".[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118, 206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]