Арнем

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Арнхем)
Прејди на: содржини, барај


Арнхем (Јужно-гилдерашки дијалект: Èrnem) е град и општина во источниот дел на Холандија, главен град на провинцијата Гелдерланд. Тој е родното место на физичарот-нобеловец Хендрик Лоренц. Дел од својот живот тука минале и актерката Одри Хепберн и сликарот М.К. Ешер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]