Прејди на содржината

Аргулички манастир „Св. Петка“

Координати: 41°50′03.9″N 22°16′44.2″E / 41.834417° СГШ; 22.278944° ИГД / 41.834417; 22.278944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргулички манастир „Св. Петка“
Објект во манастир
Информации
Други имињаМанастир „Св. Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Петка
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
Местово Аргулица, Македонија Македонија
Координати41°50′03.9″N 22°16′44.2″E / 41.834417° СГШ; 22.278944° ИГД / 41.834417; 22.278944
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Карбинска парохија)

Аргулички манастир „Св. Петка“манастир во средишна Македонија, во близина на селото Аргулица.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква и помошни објекти.

Црква „Св. Петка“[уреди | уреди извор]

Во рамки на манастирот влегува црквата „Св. Петка“, која е доста мала и сместена веднаш до самиот пат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]