Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Аргулица

Координати: 41°50′03.61″N 22°16′43.26″E / 41.8343361° СГШ; 22.2786833° ИГД / 41.8343361; 22.2786833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба

Карта

Координати 41°50′03.61″N 22°16′43.26″E / 41.8343361° СГШ; 22.2786833° ИГД / 41.8343361; 22.2786833
Место Аргулица
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петка — манастирска црква на Аргуличкиот манастир „Св. Петка“ во штипското село Аргулица, Македонија.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа надвор од селото, на самиот локален асфалтен пат Аргулица-Бурилчево.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]