Прејди на содржината

Аргајл (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Аргајл (филм)“
Плакатот на македонски
РежисерМетју Вон
Продуцент
СценаристЏејсон Фукс
Главни улоги
МузикаЛорн Балф
КинематографијаЏорџ Ричмонд
Монтажа
  • Ли Смит
  • Том Харисон Рид
  • Кол Гуди
Студио
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера24 јануари 2024 г. (плоштад Odeon Luxe Leicester)
1 февруари 2024 г. (Обединето Кралство)
2 февруари 2024 г. (САД)
1 февруари 2024 г. (Македонија)
Времетраење139 минути[1]
Земја
Јазик
Бруто заработка35,3 милиони долари[2]

Аргајл (англиски: Argylle) — шпионски филм во режија на Метју Вон. Главните улоги ги толкуваат Хенри Кавил, Сем Роквел, Брајс Далас Хауард и Брајан Кренстон. Аргајл имал премиера на плоштадот Odeon Luxe Leicester во Лондон на 24 јануари 2024 г., пред да биде објавен од Universal Pictures и Apple Original Films во Обединетото Кралство на 1 февруари, а во САД следниот ден. Филмот добил во целост мешани одзиви од критичарите и заработил 35 милиони долари ширум светот. Во Македонија, премиерата била на 1 февруари 2024 г.[3][4][5]

Содржина[уреди | уреди извор]

Ели Конвеј, повлечена писателка на шпионски романи што ретко го напушта својот дом, е вовлечена во вистинскиот свет на шпионажата кога заплетот на нејзините книги малку премногу се приближува до дејностите на злобниот подземен синдикат. Кога Ејден, шпион, се појавува за да ја спаси (така тој вели) од грабнување или убиство (или и двете), Ели и нејзината сакана мачка Алфи се втурнати во таен свет каде што ништо и никој не е како што изгледа.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Хенри Кавил агентот Аргајл
Сем Роквел Ејден
Брајс Далас Хауард Ели Конвеј

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Argylle (12A)“. BBFC. January 12, 2024. Архивирано од изворникот January 12, 2024. Посетено на January 12, 2024.
  2. „Argylle — Financial Information“. The Numbers. Архивирано од изворникот February 2, 2024. Посетено на February 4, 2024.
  3. „Аргајл | Cineplexx MK“. www.cineplexx.mk. Посетено на 2024-02-05.
  4. „Dua Lipa to Make Acting Debut in All-Star Spy Thriller Argylle. The Hollywood Reporter. July 8, 2021. Архивирано од изворникот July 9, 2021. Посетено на July 9, 2021.
  5. Yossman, K.J. (July 8, 2021). „Henry Cavill, Samuel L. Jackson, Bryce Dallas Howard Among A-List Cast for Matthew Vaughn's Spy Thriller Argylle. Variety. Архивирано од изворникот July 9, 2021. Посетено на July 9, 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]