Прејди на содржината

Ара Шираз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ара Шираз
Ara Shiraz

Արա Շիրազ
Роден(а)Армазад Карапетјан
јуни 8, 1941(1941-06-08)
Ереван, Ерменска Советска Социјалистичка Република, Советски Сојуз
Починал(а)март 18, 2014(2014-03-18) (возр. 72)
Ереван, Ерменија
Познат(а) поВајар
Значајни делаДржава Андраник (2002)
Сопружникоженет Мари Роуз Абусефијан

Ара Шираз (ерменски: Արա Շիրազ; 8 јуни 1941 година - 18 март 2014 година) —ерменски вајар. Неговата мајка и татко биле поети - Силва Капутикјан и Хованс Шираз.[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Ара Шираз е роден како Арамазд Карапетјан (ерменски: Արամազդ Կարապետյան) во Ереван во 1941 година.

Дипломирал на Институтот за театар и ликовни уметности во Ереван во 1966 година.

Учествувал во бројни изложби на млади уметници во Ерменија и Советскиот Сојуз.

Од 1968 година до неговата смрт во 2014 година бил член на Сојузот на уметници на Ерменија.

Неговите дела биле изложени во поголемите градови на ЦССР (Москва , Ленингра д, Тбилиси ) како дел од соло и групни претстави.

Учествувал на Фестивалот на ерменска уметност „Од Урарту до денес“ (Париз, 1970).

За Шираз се одликуваат неговите монументални вајарски уметнички дела.

Во 1979 година Шираз бил награден со Државната награда на Ерменија за неговите скулптури кои ја украсуваа фасадата на хотелот Двин во Ереван.

Во 1977 година му била доделена титулата заслужен уметник на Ерменија.

Во 1987 година е избран за претседател на Сојузот на уметници на Ерменија, и член на Секретаријатот на Сојузот на уметници на СССР.

Во 2017 година, неговите дела биле изложени на Националната галерија на Ерменија на изложбата „Ара Шираз: Ретроспектива“.[2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Статуа на Хованс Шираз во округот Малатија-Себастија во Ереван.
Статуа на Андраник (2002) во близина на Катедрала Свети Григориј

Најпознатите дела на Шираз вклучуваат бисти на Пабло Пикасо, Јерванд Кочар, Хованс Шираз и Вруир Галстијан.

Многу од неговите вајарски композиции се на трајна изложба во Музејот на модерна уметност на Ерменија, Државната галерија на Ерменија, Галеријата Третјаков и Музејот на уметноста на Источните нации во Москва.

Сликите и скулптурите на Шираз се наоѓаат во многу приватни колекции низ целиот свет: Москва, Петербург, Тбилиси, Ереван, Бејрут, Париз, Лондон, Лос Анџелес, Чикаго, Детроит и Монтреал.

Неговите дела вклучуваат:

Награди[уреди | уреди извор]

  • Заслужен уметник на Ерменија (1977)
  • Државна награда на Ерменија (1979 година)
  • Награда за претседател на РА (2008)
  • Народен уметник на Ерменија (2009)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Armenian Sculptor Ara Shiraz Dies at 73
  2. „Ara Shiraz“. Архивирано од изворникот на 2021-04-18. Посетено на 2021-08-11.
  3. Armenian sculptor Ara Shiraz