Анја Контор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ања Контор
Контор во 2013
Роден(а)Ања Кристина Контор
18 декември 1964 (1964-12-18) (57 г.)
Упсала, Шведска
ЗанимањеНовинар, телевизиски презентер

Ања Кристина Контор, (родена 18 декември 1964) е шведски новинар и телевизиски презентер . Таа започнала како хонорарен работник за Sveriges Radio во 1987 година. Таа започнала да работи во телевизијата Sveriges и почнала да го претставува Go'kväll кога шоуто за првпат било емитувано од студијата во Сундсвал, Умеа и Норшепинг . [1] Контор работела како водител, продуцент и известувач за шоуто во 1997-2010 година. [1] Во 1995-1997 година, таа исто така помогнала во започнувањето на локалните вести на ТВ4 Упланд, каде што се справувала со неколку различни задачи. Во исто време, Контор произведувала редовни содржини на ТВ4 Вести и Нихетсморгон. Контор, исто така, пополнила и помогнала во прикажувањето на епизодите од шоуто P4 Extra и Karlavagnen на Sveriges Radio. [2]

Од 2013 година, таа го претставува своето шоу на SVT наречено När livet vänder, четвртата серија започнала да се емитува во март 2016 година [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 „Anja Kontor: Man blir bättre på att ta sitt eget liv på allvar“. svt.se. Посетено на 16 April 2016.
  2. Sveriges Radio. „Karlavagnen måndagar Anja Kontor“. Архивирано од изворникот на 26 April 2016. Посетено на 16 April 2016.
  3. „De här mötte Anja Kontor i den tredje säsongen av intervjuserien“. svt.se. Посетено на 16 April 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]