Антони Ревеиљер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Франција Антони Ревеиљер
Anthony Réveillère Euro 2012 vs Spain cropped.jpg
Лични податоци
Роден на 10 ноември 1979 (1979-11-10) (воз. 36 г.)
Роден во Дуе ла Фонтен, Франција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Сандерленд Сандерленд
Број 15
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998-2003 Рен Рен 140 (2)
2003 Валенсија Валенсија 18 (2)
2003–2013 Олимпик Лион Олимпик Лион 226 (2)
2013-2014 Наполи Наполи 13 (0)
2014- Сандерленд Сандерленд 13 (0)
Репрезентација
2003- Франција Франција 20 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Aнтони Ревеиљер (роден на 10 ноември 1979 година) е француски фудбалер кој во моментов настапува за екипата на Сандерленд во Премиер лигата, како лев бек.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Тој може да игра на двете страни во одбраната; лево и десно. Истотака тој може да игра и офанзивно по страничните позиции доколку тимскиот стил тоа го дозволува.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ревеиљер го направил своето деби во Лига 1 на 3 февруари 1998 година играјќи за Рен. Откако минал шест години со Рен, во зимата 2003 година тој се преселил во шпанскиот состав Валенсија. По половина сезона таму, Ревеиљер направи се вратил во неговата родна земја потпишувајќи за тогашниот шампион на Франција Олимпик Лион. По неговото потпишување, Лион освоил 5 Лига 1 наслови.

Титули[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Франција Олимпик Лион[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]