Прејди на содржината

Антони Ревејер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антони Ревејер
Лични податоци
Роден на 10 ноември 1979(1979-11-10)(44 г.)
Роден во Дуе ла Фонтен, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2015 (35 години)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998-2003 Рен Рен 140 (2)
2003Валенсија Валенсија 18 (2)
2003–2013 Олимпик Лион Олимпик Лион 226 (2)
2013-2014 Наполи Наполи 13 (0)
2014-2015 Сандерленд Сандерленд 16 (0)
Репрезентација
2003-2012 Франција Франција 20 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Антони Ревејер (роден на 10 ноември 1979 година) — француски поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Во својата кариера настапувал за пет екипи Рен, Валенсија (на заем една сезона), Олимпик Лион, Наполи и Сандерленд.

Технички одлики

[уреди | уреди извор]

Тој може да игра на двете страни во одбраната; лево и десно. Исто така тој може да игра и офанзивно по страничните позиции доколку тимскиот стил тоа го дозволува.

Ревејер го направил своето деби во Лига 1 на 3 февруари 1998 година играјќи за Рен. Откако минал шест години со Рен, во зимата 2003 година тој се преселил во шпанскиот состав Валенсија. По половина сезона таму, Ревејер се вратил во неговата родна земја потпишувајќи за тогашниот шампион на Франција Олимпик Лион. По неговото потпишување, Лион освоил 5 Лига 1 наслови.

Франција Олимпик Лион

[уреди | уреди извор]
2003-2004, 2004-2005, 2005-2006, 2006-2007, 2007-2008.
2007-2008, 2011-2012.
2003, 2004, 2005, 2006, 2007.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]