Анкам

Координати: 42°32′10″N 1°34′58″E / 42.53611° СГШ; 1.58278° ИГД / 42.53611; 1.58278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорамски поглед кон Анкам
Анкам во рамките на Андора.
Анкам во рамките на Андора.

Анкам (каталонски: Encamp) е една од жупите во Андора, која се наоѓа во долината на реката Валира де Ориент. Името е и назив за центарот на жупата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

42°32′10″N 1°34′58″E / 42.53611° СГШ; 1.58278° ИГД / 42.53611; 1.58278