Сан Жулија да Лорија

Координати: 42°27′54″N 1°29′28″E / 42.46500° СГШ; 1.49111° ИГД / 42.46500; 1.49111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сант Жулија во рамките на Андора.
Сант Жулија во рамките на Андора.
Панорамски поглед кон Сан Жулија да Лорија

Сан Жулија да Лорија (каталонски: Sant Julià de Lòria) е една од жупите во Андора, која се наоѓа во јужниот дел од земјата. Ова име е и име на центарот на жупата кој е најнизок град во земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]


42°27′54″N 1°29′28″E / 42.46500° СГШ; 1.49111° ИГД / 42.46500; 1.49111