Ла Масана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ла Масана
Ла Масана
Ла Масана
Грб на Ла Масана
Грб
Масана во рамките на Андора.
Масана во рамките на Андора.
Координати (Ла Масана): 42°32′40″N 1°30′30″E / 42.54444° СГШ; 1.50833° ИГД / 42.54444; 1.50833
ДржаваАндора
ОпштинаЛа Масана
Управа
 • ГрадоначалникЖосеп Камп Арени
Површина
 • Вкупна65 км2 (25 ми2)
Најг. вис.&100000000000029420000002.942 м
Најм. вис.&100000000000011340000001.134 м
Население (2008)
 • Вкупно9.664
 • Густина148/км2 (380/ми2)
ДемонимМасанец
Мреж. местоwww.lamassana.ad

Ла Масана (каталонски: La Massana; изворно: La Maçana) е една од седумте општини во Андора. Општината се наоѓа северозападно во државата. Масана е и името на најважниот град во општината.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]