Аскалдес-Ангурдањ

Координати: 42°30′32″N 1°32′27″E / 42.50889° СГШ; 1.54083° ИГД / 42.50889; 1.54083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ексалдес Енгордањ во рамките на Андора.

Аскалдес-Ангурдањ (каталонски: Escaldes-Engordany) е жупа во Андора. Во 2005 година, жупата имала население од околу 16.918 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]


42°30′32″N 1°32′27″E / 42.50889° СГШ; 1.54083° ИГД / 42.50889; 1.54083