Прејди на содржината

Урдину

Координати: 42°33′18″N 1°31′59″E / 42.55500° СГШ; 1.53306° ИГД / 42.55500; 1.53306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Главната улица во Урдину
Урдину во рамките на Андора.

Урдину (каталонски: Ordino) е најсеверната жупа во Андора. Урдину е и името на најважниот центар во жупата. Во 2005 година, имала население од 3.066 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

42°33′18″N 1°31′59″E / 42.55500° СГШ; 1.53306° ИГД / 42.55500; 1.53306