Прејди на содржината

Андре де Монбар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Андре де Монбар

Андре де Монбар (околу 1103- 17 јануари 1156) бил петтиот Голем мајстор на витешкиот ред темплари и еден од новите основачи на редот.

Семејството Монбар било од Хохадел од Бургундија, а Андре бил вујко на светиот Бернар од Клерво. Всушност, Андре бил полубрат на Бернардовата мајка Алет де Монбар[1] . Тој влегол во редот на темпларите во 1129 година и заминал во Палестина каде што брзо се пробил во витешките редови и станал сенешал, главен помошник и втор во командата на темпларите, веднаш по Големиот мајстор. По Битката кај Аскалон, на 22 август 1153, тој бил избран за Голем мајстор, наследувајќи го убиениот и обезглавен Бернард де Тремелеј којшто умрел на 16 август.

Андре де Монбар умрел на 17 јануари 1156 година во Ерусалим, а за негов наследник на функцијата Голем масјтор бил избран Бертран де Бланшфор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Read, Piers Paul (1999). The Templars. стр. 101.
Претходник
Бернар де Трамелеј
Голем мајстор
11531156
Наследник
Бертран де Бланшфор