Прејди на содржината

Андреас Волф (ракометен голман)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Андреас Волф (* 3. Март 1991 година во Еускирхен ) е германски ракометен голман . Интернационалата е под договор со Т.В. Кил . Дипломирал со специјализација по економија и студирал меѓународно управување.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Волф игра од петгодишното ракометно првенство, прво во Олхајм / Штрасфелд . Таму ги пропушти сите младински тимови во Ц-Младината и се пресели во сезоната 2004/05 во ХСГ Рајнбах-Вормерсдорф . Од 2007 година, голманот за телевизијата играше Kirchzell и од февруари 2009 година, овозможена од Zweitspielrechtregelung, исто така и за ТВ Großwallstadt во 1. Бундеслига . За сезоната 2013/14 Волф се пресели во ХСГ Вецлар . Таму тој брзо стана изведувач и ја направи во својата прва сезона со Хесе скокот во репрезентацијата.

Од сезоната 2016/17 тој е под договор со Т.В. Кил .[1] Со тимот го освоил DHB Cup 2016/17 и DHB Cup 2018/19 .

Тој ќе се префрли во полскиот врвен клуб Келце по завршувањето на договорот во летото 2019 година.[2]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Волф го заврши своето меѓународно деби на тригодишниот турнир во Вагровиец, Полска, како чувар на германската Б-екипа против норвешкиот Б-селектор. Германската ракометна федерација ги брои средбите на Б-тимот од 2012 година во статистиката на меѓународната средба.

Неговото деби во сениорскиот тим, тој играше на 11. Јануари 2014 на пријателскиот натпревар против Тунис во Тунис. Стоеше во тимот на репрезентацијата на Европското ракометно првенство 2016 во Полска и бил на 31 година. Јануари 2016 година по победата од 24:17 во финалето над европскиот шампион во Шпанија. Бил избран во тимот на Allstar на турнирот пред финалето.[3] На Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал со германскиот тим. На 1. Во ноември 2016 година го доби Сребрениот лаврски лист .[4] Учествувал на Европското првенство 2018 година, каде што тимот го освои деветтото место.[5]

Успех[уреди | уреди извор]

Клуб
 • 2006: шампион од Средна Рајна со младината на Рајнбахер Ц
 • 2009: со второпласираниот Кирхсел германски младински млад
 • 2011: Втор во Купот на ЕХФ со ТВ Гросвалштат
 • 2017 : Победниците на Купот на DHB
 • 2019 : победник на ДХБ купот
Репрезентација

Добитник е на наградите[уреди | уреди извор]

 • Германски ракометар на годината 2015, 2016 година
 • Европско првенство на сите ѕвездички 2016 година
 • Европскиот ракометар од месец јануари 2016 година [6]
 • Сребрена Лорен Лист 2016

Други[уреди | уреди извор]

На 17-ти Во септември 2016 година, Волф се приклучи на Шлаг на ѕвездата, каде што победи против Масимо Синато . Во септември 2017 година, тој бил ко-шеф на списанието "Црвено билтени " со насловот "Злите Волф".

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Андреас Волф

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. thw-handball.de: Националниот голман Андреас Волф веќе од 2016 година е зебра Архивирано на 18 август 2016 г. [1] Архивирано на 18 август 2016 г. од 28.  
 2. Голманот Андреас Волф се менува од Т.В. Кил до Келце [2] Sky Sport News HD, пристапено на 2.
 3. [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.
 4. Добитник на Сребрена лавра лист [3] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
 5. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 Архивирано на 12 јуни 2018 г. [4] Архивирано на 12 јуни 2018 г. од 15-ти
 6. Европскиот шампион Волф е европски ракометар на овој месец [5] handball-world.com, 4.

Предлошка:Navigationsleiste Kader des THW Kiel