Андреас Волф(Ракометен голман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Andreas Wolff
280x280пкс|Andreas Wolff

Andreas Wolff (2018)

Spielerinformationen
Geburtstag 3. März 1991
Geburtsort Euskirchen, Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,98 m
Spielposition Torwart
Vereinsinformationen
Verein 30x30пкс|THW Kiel THW Kiel
Trikotnummer 33
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
1995–2004 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SG Ollheim/Strassfeld
2004–2007 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Rheinbach-Wormersdorf
2007– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TV Kirchzell
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2009–2013 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TV Kirchzell
2009–2013 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TV Großwallstadt
2013–2016 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Wetzlar
2016– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel
Nationalmannschaft
Debüt am 2. November 2013
            gegen Norwegenврска=Norwegische_Männer-Handballnationalmannschaft|граничник|18x18пкс|Norwegen Norwegen B in Wągrowiec
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 83 (9)[1]

Stand: 27. Januar 2019

Андреас Волф (* 3. Март 1991 година во Еускирхен ) е германски ракометен голман . Интернационалата е под договор со Т.В. Кил . Дипломирал со специјализација по економија и студирал меѓународно управување.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Волф игра од петгодишното ракометно првенство, прво во Олхајм / Штрасфелд . Таму ги пропушти сите младински тимови во Ц-Младината и се пресели во сезоната 2004/05 во ХСГ Рајнбах-Вормерсдорф . Од 2007 година, голманот за телевизијата играше Kirchzell и од февруари 2009 година, овозможена од Zweitspielrechtregelung, исто така и за ТВ Großwallstadt во 1. Бундеслига . За сезоната 2013/14 Волф се пресели во ХСГ Вецлар . Таму тој брзо стана изведувач и ја направи во својата прва сезона со Хесе скокот во националниот тим.

Од сезоната 2016/17 тој е под договор со Т.В. Кил .[2] Со тимот го освоил DHB Cup 2016/17 и DHB Cup 2018/19 .

Тој ќе се префрли во полскиот врвен клуб Келце по завршувањето на договорот во летото 2019 година.[3]

Национален тим[уреди | уреди извор]

Волф го заврши своето меѓународно деби на тригодишниот турнир во Вагровиец, Полска, како чувар на германската Б-екипа против норвешкиот Б-селектор. Германската ракометна федерација ги брои средбите на Б-тимот од 2012 година во статистиката на меѓународната средба.

Неговото деби во сениорскиот тим, тој играше на 11. Јануари 2014 на пријателскиот натпревар против Тунис во Тунис. Стоеше во тимот на националниот тим на Европското ракометно првенство 2016 во Полска и беше на 31 година. Јануари 2016 година по победата од 24:17 во финалето над европскиот шампион во Шпанија . Беше избран во тимот на Allstar на турнирот пред финалето.[4] На Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал со германскиот тим. На 1. Во ноември 2016 година го доби Сребрениот лаврски лист .[5] Учествувал на Европското првенство 2018 година, каде што тимот го освои деветтото место.[6]

Успех[уреди | уреди извор]

Клуб
 • 2006: шампион од Средна Рајна со младината на Рајнбахер Ц
 • 2009: со второпласираниот Кирхсел германски младински млад
 • 2011: Втор во Купот на ЕХФ со ТВ Гросвалштат
 • 2017 : Победниците на Купот на DHB
 • 2019 : победник на ДХБ купот
Национален тим

Добитник е на наградите[уреди | уреди извор]

 • Германски ракометар на годината 2015, 2016 година
 • Европско првенство на сите ѕвездички 2016 година
 • Европскиот ракометар од месец јануари 2016 година [7]
 • Сребрена Лорен Лист 2016

Други[уреди | уреди извор]

На 17-ти Во септември 2016 година, Волф се приклучи на Шлаг на ѕвездата, каде што победи против Масимо Синато . Во септември 2017 година, тој беше ко-шеф на списанието "Црвено билтени " со насловот "Злите Волф".

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Андреас Волф

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. www.dhb.de: Porträt Andreas Wolff
 2. thw-handball.de: Националниот голман Андреас Волф веќе од 2016 година е зебра [1] од 28.  
 3. Голманот Андреас Волф се менува од Т.В. Кил до Келце [2] Sky Sport News HD, пристапено на 2.
 4. Error in Webarchive template: Empty url.
 5. Добитник на Сребрена лавра лист [3] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
 6. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [4] од 15-ти
 7. Европскиот шампион Волф е европски ракометар на овој месец [5] handball-world.com, 4.

Предлошка:Navigationsleiste Kader des THW Kiel