Анали (теленовела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анали
Жанрдрама
теленовела
Создадена одУмберто “Кико” Оливиери
УлогиЕлизабет Гутиерез
Мартин Карпан
Марица Родригес
Габриел Порас
Земја на потеклоСАД
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди177
Продукција
Извршен продуцент(и)Аурелио Варкарцел Карол
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаТелемундо
Првично прикажување20 октомври 2008
Надворешни врски
Мрежна страницаtelemundoeventos.com/elrostrodeanalia/

Анали (шпански: El Rostro de Analia) е американска теленовела. Во главните улоги се појавуваат Елизабет Гутиерез, Мартин Карпан, Марица Родригес и со специјално гостување на Габи Еспино. Серијата е напишана од венецуелскиот писател, Умберто “Кико” Оливиери, но исто така е и римејк на венецуелската теленовела Марија, Марија. Во САД, серијата со прикажување започна на 20 октомври.

Кај нас серијата се емитува на Сител Телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во оваа интригантна приказна, за амбиција, одмазда и да се испреплетат во светот на злосторствата и да се кова завера против Маријана Андраде (Габи Еспино), млада и успешна стопанственичка која открива дека нејзиниот маж има афера со нејзината братучетка Сара (Марица Родригес). Сара е убава, амбициозна и опасна жена вплеткана во мафија со дрога, која е неспособна за ништо друго освен за убиства како би го добила тоа што го сака.

Кога Маријана ја открива страшната вистина, таа ја напушта куќата и заминува, а средба лице во лице со жената која е пратена да ја убие неа. После атентатот на својот живот и автомобилската несреќа која и го остава лицето променето засекогаш. Еден научник ја пронаоѓа Маријана кој несвесно и го реконструира лицето во крива слика, која засекогаш ќе го замени текот на нејзиниот живот. Таа не може да се сети на ништо од своето минато, и сега е со лицето на Аналија (Елизабет Гутиерез), жената која се обидела да ја убие неа. Маријана е присилена да го живее животот во темнина на нејзиниот убиец. Во тој момент таа ќе живее двоен живот за борбата помеѓу љубовта и нејзината желба за одмазда. На крајот таа ќе биде присилена да одлучи ако може да прости, како би ја пронашла среќата дури и ако таа има прифаќање да живее во сенка на Аналија.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Елизабет Гутјерез Ана Лусија “Аналија” Монкада/Маријана Андраде де Монтиел
Мартин Карпан Даниел Монтиел
Марица Родригес Сара Андраде
Габи Еспино Маријана Андраде де Монтиел/Ана Лусија “Аналија” Монкада
Габриел Порас Рикардо Ривера
Химена Дуке Камила Монкада
Зули Монтеро Кармен Рејес де Андраде
Алехандро Шабан Мигел Паласиос
Педро Морено Кристобал Колон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]