Елизабет Гутиерез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елизабет Гутиерез
Џулија во 2011 година на филмскиот фестивал Трибека на премиерата на Jesus Henry Christ, којшто таа го произведе
Роден(а)Елизабет Гутјерез Неварез
1 април 1979
Лос Анџелес, САД
ЗанимањеГлумица
Активен период2003–денес
СопружникВилијам Леви (m. 2003–денес; 2 деца)

Елизабет Гутиерез (1 април 1979) — мексиканско-американска актерка и модел. Гутиерез станала многу популарна после глумењето во филмот Аналиа. Таа е родена на 1 април. Нејзиниот маж се вика Вилијам Леви и е во љубовна врска со Жаклин и Маите, па затоа тие се разведуваат. Елизабет има 16 хотели и две деца. Кристофер Алехандер и сега е бремена со второ и во мај ќе го роди.Таа живее во Мајами. Најпопуларна е во списанието Теленовела магазин.

Телевизија[уреди | уреди извор]

Телевизија
Година Серија Улога
2005 Никогаш нема да те заборавам Изабела
2007 Замка Паола
2007 Купена Љубов Маријана
2008 Анали Маријана, Ана Лусија „Анали“ и клоновите на Анали
2009 Дивјачко Срце Росенда
2010 Духот на Елена Елена Лафе
2012 Лицето на Одмаздата Маријана сан Лукас