Анадир (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анадир
Анадырь
Извор Анадирска Висорамнина
Утока Анадирски Залив
Земји во сливот Сибир, Русија
Должина 1.150 км
Надм. вис. на устието 0 м
Прос. проток 1.000 м3/сек
Сливно подрачје 191.000 км2

Анадир (руски: Ана́дырь или Погыча[1], јукагирски: Онандырь, чукотски: Йъаайваам) — река на крајниот североисток на Сибир која тече низ внатрешниот дел на Чукоткскиот автономен округ во Русија.

Реката е долга 1.150 км. Извира во Анадирското Горје, кое поминува низ тесната долина. Во горниот ток Анадир е рамничарска река. Се велва во Беринговото Море во заливот Онемен (залив) дел од Анадирскиот Залив. Нејзиниот слив опфаќа 191.000 км2. Пловна е до населбата Мараково, 570 км од устието. Заледена е од почетокот на октомври до крајот на мај. Десни притоки се: Јаблон, Еропол и Мајн а леви се: Белаја и Тањурер. До устието на Анадир прв дошол рускиот морепловец Семјон Дежњов во 1648, а во XVIII век, Дмитриј Лаптев ја опишал реката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Анадырь — Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона

Надворешни врски[уреди | уреди извор]