Аманда Кру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Amanda Crew
Crew at the premiere of Repeaters in September 2010
Роден(а)Amanda Catherine Crew
5 јуни 1986 (1986-06-05) (37 г.)
Langley, British Columbia, Canada
ЖивеалиштеLos Angeles, California, United States
НационалностCanadian
ОбразованиеH. D. Stafford Middle School
Brookswood Secondary School
American Academy of Dramatic Arts
ЗанимањеActress
Активен период2005–present

Аманда Кетрин Кру (родена на 5 јуни 1986 година) [1] е канадска глумица. После нејзиното филмско деби во Конечно одредиште 3 (2006), таа имала главни улоги како Фелисија Алпин во Љубовен повик (2008) и Тес Керол во Чарли Сент Облак (2010), како и Кери Милер во телевизиската серија Вистлер (2006- 2008). Од 2014 до 2019 година, таа ја игра Моника Хол на силициумска долина на ХБО .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Аманда Кру е родена во Лангли, британска Колумбија .[1] Нејзината мајка Деби Кру по занимање е правен секретар, а нејзиниот татко Јан Кру е работник во телекомуникации.[2] Таа започнува да глуми кога била вклучена во мјузиклот змејот Талис кога била во петто одделение. Овој настап и овозможува претставување на агенциите за таленти и правење реклами. Продолжила со школување на Американската академија за драмски уметности во Њујорк.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

2005–2015[уреди | уреди извор]

Аманда Кру во 2009 година

Во 2005 година, на 19-годишна возраст, таа ја има својата прва глумечка улога на екранот како Поли Бруер во тинејџерската драма АБЦ Животот каков што го знаеме . Таа настапува како сестра во една епизода од Смолвил, телевизиска серија заснована врз ликот на Супермен на ДВ стрипот . Од 2005 до 2006 година, таа игра во улога на Танис Мектагарт на тинејџерската драма YTV 15 / Љубов во која глуми глумица и близок пријател Меган Рат . Од 2006 до 2008 година, ја игра улогата на Кери Милер во драмата КТВ Свиркач, за што ја добива својата прва награда Лео.

Во 2006 година, таа го направила своето филмско деби во натприродниот хорор филм Конечно одредиште 3, третатото продолжение во Конечно одредиште филмска серија и четвртиот хронолошки. Таа ја одиграла Џули Кристенсен, помладата сестра во филмот е лик Венди Кристенсен (игра од страна на Мери Елизабет Винстед. Екипажот првично на аудиција ја избира за улогата на Ерин додека Алек Џонсон на аудиција за Џули, но префрлањето на улогите завршува пред снимањето. И покрај мешаните критики од критичарите, филмот станал најголем комерцијален успех на филмскиот екипаж во нивната кариера со , заработка $117.72 милиони долари на благајните ширум светот. Таа глумела како средношколка во романтичната тинејџерски комедија Џон Такер мора да умре, која била негативно примена.

Подоцна се појавува во романтична тинејџерска комедија „ Таа е човекот“, модерна адаптација на Дванаесеттата ноќ на Вилијам Шекспир . Таа ја игра Киа, фудбалер кој и помага на својата пријателка Виола Хастингс (игра Аманда Бинес ) да се преправа дека е нејзин брат со цел да може да игра на фудбалскиот тим на момчињата откако нивниот тим ќе се намали од нивниот тренер. Во 2008 година, таа ја добива својата прва главна улога во тинејџерската комедија на патот Љубовен повик . Таа ја играла Фелисија Алпин, средношколка која оди на патување со нејзините двајца најдобри пријатели (играа Џош Цукерман и Кларк Дјук, соодветно).

Подоцна таа ќе глуми со Мари во романтична комедија Таа Една вечер, која премиерно е прикажана во Омаха на Филмски Фестивал во февруари 19, 2008. Во 2009 година, таа имала споредна улога со Мартин Донован и Кајл Галнер во натприродниот хорор филм Прогонувањата во Конектикат. И покрај негативните критики од критичарите, филмот избил на второто место во Северна Америка на благајните и на крајот заработил $77.5 милиони во светот. Таа глуми во романтична комедија Отворен уметник како Бритни.која станува гневна откако компанијата која ја имаат нејзиниот дечко по раскинувањето основа своја компанија и ги краде нејзините клиенти.

2010–2013[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, таа глуми со Зак Ефрон и Ким Бесинџер во романтична драма Чарли Сент Клауд, игра улога на девојка која се наоѓа помеѓу двајца браќа и кога братот ја избира љубовта кон девојката наместо друштвото на починатиот брат. . Подоцна истата година, таа глуми во трилерот за злосторства „ Повторувачи“ како Соња Логан, наркоман, која останува заробена во временска јамка. Филмот премиерно се претставил на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто во 2010 година на 13 септември и доби негативни критики од критичарите. И покрај ова, филмот беше номиниран за девет награди на Лео, вклучувајќи ја и номинацијата најдобар филм со должина на филмот, во Без вооружување . Таа ја посакува номинацијата за најдобра глумица за нејзиниот настап.

Во 2011 година, Кру стартува да игра во крими, трилерот Чарли Зона како самохрана мајка зависник од хероин.[4] По филмот ја имала својата светска премиера на Атлантскиот Филмски Фестивал на 16 септември, 2011 година, филмот бил прикажан во Ванкувер на Меѓународниот Филмски Фестивал на10 октомври , 2012 година, а подоцна добива ограничено театарско ослободување на 1 Март, 2013 година. Таа подоцна глуми во семејна драма Сестри и Браќа како Ники, во која како глумица доаѓа во судир со нејзината постара полусестра. Филмот освоил шест Лав Награди, вклучувајќи за Најдобар филм со должина на долгометражен Филм и најдобра водечка изведба на жена во филмска слика.

Таа глуми како гостин со ѕвездата на САД Мрежа во правна драма Костуми, како експерт хакер кој краде пари од нејзиниот татко од компанијата. Во 2012 година, таа игра во политичкиот трилер Борба против ножеви. Таа игра улога на жена вклучена во афера со Лари Бекер (игра од страна на Ерик Меккормак). Филмот имаше премиера во Трибека на Филмски Фестивал на 25, април 2012. Во 2013 година, настапува со ѕвезда со Ким Коатес и Кејти Боланд во трилерот Жесток. Таа ја одиграла Ли Париш, во мал град-девојката прераснува во позната глумица која се обидува да го задржи нејзиниот углед од тоа да биде уништен.[5] И покрај негативни критики, таа ја добива својата четврта Лав номинација за нејзиното глумење.

Подоцна повторно се обедини со на Исхраната во Конектикат, Вирџинија Мадсен, во романтичната комедија драма Луд вид љубов . Таа ја играла Бет Мек, жена која станува интимно блиска со најмалиот син на семејство, скоро распарчена од неверството на таткото. Таа имала и споредна улога во биопискиот Работа, играјќи хипи студент на колеџ , кој има едноноќен штанд со соосновачот на „ Епл АДСтив Џобс (го играше Ештон Качер ). Филмот премиерно бил прикажан на филмскиот фестивал „Санденс“ во 2013 година на 25 јануари и беше критички испланиран.

2014–2019[уреди | уреди извор]

Од 2014 до 2019 година, екипажот ѕвезда како капиталистички Моника сала во Мајк Џаџ ОК HBO комедија Силициумската Долина . Во првата сезона, нејзиниот лик првично бил асистент на Питер Грегори (го играше Кристофер Еван Велч ), но во втората сезона станува асоцирана партнерка со Лори Бреам (играна од Сузан Криер )по смртта на Велч во 2013 година, а подоцна ја напушта Равига Капитал да му се придружи Таа гостуваше во втората сезона на ЦТВ полициската процедурална драма Мотив Робин Китон на Пид Папер како свој деловен советник. , млада вдовица, во вдовица која се свршува несвесно со човекот одговорен за убиството на таткото на нејзиниот син.

Подоцна таа глуми со Брајан Герахти во христијанската музичка драма Идентично, каде што играат двојка која близнаците им ги дава на еден пар стерилна двојка (играа Реј Лиота и Ешли Џуд, соодветно) бидејќи не можат да ги одгледаат и двајцата . Филмот премиерно бил прикажан на филмскиот фестивал Нешвил на 17 април 2014 година на негативни критики и бил бомбардерска бомба. Во нејзината трета соработка со режисерот Карл Бесаи, таа глуми како заводлива библиотекарка Изи Фонтаин во криминалната комедија Лош град,, која премиерно се претстави на Меѓународниот филмски фестивал во Олденбург на 10 септември 2014 година. Филмот бил номиниран за девет награди Лео, вклучувајќи ги и за најдобра Драма по должина и најдобра глумица за нејзината изведба.

Во 2015 година, таа ко-со ѕвезда со Блејк Лојвли и Елен Бурстин во фантастичната, романса Возраста на Адалин, игра како студент и ќерка на Вилијам и Кети Џонс (игра од страна на Харисон Форд и Кети Бејкер, соодветно). Екипажот ко-со ѕвезда со музичко дуо Али и Ај во драмската комедија Вејп начин за сега, кој имаше премиера во Лос Анџелес на Филмскиот Фестивал на 16 јуни, 2015 година.[6] Во 2016 година, улога со ѕвезда во биографски спортската драма Трка, улога на љубовен интерес на патеката и на терен тренер Лери Снајдер (игра од страна на Џејсон Судејкис). Филмот добива седум номинации на 5 Канадски Екран Награди, вклучувајќи Најдобри Движење Слика. Таа ко-со ѕвезда со ролери Мајкл Шенон, во вестерн драмата Сиромашно Момче, игра девојка на која месечари како проститутка. Филмот имал премиера на Трибека на Филмски Фестивал на 17 април , 2016 година.

Подоцна повторно глуми со Свирепиот со звездата, Мајкл Еклунд, во романтичната спортска комедија Чоккслам . Таа ја играла Шена Де Вилд, лош борец, борец, кој е романтично гонет од нејзиното поранешно момче Кори Свонсон(го игра Крис Маркет ) и покрај тоа што била интимно вклучена со нејзиниот менаџер Таб Хенеси (го игра Нил Матер ). Откако филмот премиерно бил прикажан на Меѓународниот филмски фестивал во Калгари на 2 октомври 2016 година, беше објавен на 10 февруари 2017 година на доживеал мешани коментари од критичарите. Во 2017 година, таа глуми во критички панично романтична свадбена комедија Табела 19 . Таа ја играла Ники, слугинката на честа на една свадба и е нарцисоидна девојка на најдобриот човек на свадбата Теди (го игра Вајат Расел ).

Подоцна таа глуми со Ед Харис во драмски трилер Искривен некој, играјќи жена чиј татко е убиен кога била дете. Филмот премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал во Лос Анџелес на 21 јуни 2017 година, а беше објавен во кината на 5 октомври 2018 година за критичко признание. Таа глуми со Стивен Мек Хети во криминалната драма Каин Марко, играјќи жена која се наоѓа во средина на семејниот конфликт помеѓу нејзиното момче Дин Гембл (игран од Дејвид Кубит ) и неговиот незаконски помлад брат Саксон (игран од Џек Кеси ). Филмот премиерно е прикажан на Меѓународниот филмски фестивал во Сан Диего на 7 октомври 2017 година.

Во 2018 година, таа глуми со Емил Хирш и Брус Дерн во трилерот за научна фантастика Фрејкс, играјќи мајка на една млада девојка со телепатски способности. Филмот ја имаше својата светска премиера во делот Откривање на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто на 8 септември 2018 година, каде беше номиниран за Најдобар канадски филм, а беше објавен во целиот свет на 13 септември 2019 година. Таа беше ко-глуми со Адам Броди во хорор филмот Изабел, играјќи жена која почнува да гледа натприродни појави по смртта на нејзиниот мртвороден син.[7] Филмот ја има својата светска премиера во делот Полноќна страст на 23-от Меѓународен филмски фестивал Бусан на 6 октомври 2018 година. И покрај тоа што филмот е забележан од критичарите, Кру е номинирана за награда за најдобра глумица на повеќе филмски фестивали за нејзината глумечка изведба.

Ова е нејзиниот единствен филм објавен во 2019 година, таа глуми во хорор комедијата „Инвазија на куќата на глувите“. Таа ја игра Оливеј Смит, , после неколку не успешни врски и е отпуштена од работа, одлучува да избега на село и да изнајми куќа од старомоден вдовец кој се бори да ги скрие своите психопатични тенденции. Харви Паркер (игра Роберт Патрик, кој исто така бил и еден од извршните продуценти на филмот). Филмот ја има својата светска премиера на фестивалот SXSW на 10 март 2019 година, а беше објавен ширум светот на 23 август. Прегледите за филмот биле претежно мешани, иако перформансите на екипата биле пофалени.

Тековно[уреди | уреди извор]

Игра во неодредена улога во биографскиот криминален трилер Целта број еден, кој го глуми Џош Хартнет .

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Year Title Role Notes
2006 Конечно одредиште 3 Џули Кристинсен
2006 Мелдоун: денови на уништување Кимберли
2006 Таа е човекот Киа
2006 Џон Такер мора да умре Девојка од ходникот
2008 Таа една вечер Мари
2008 Ковчегот на чудовиштето Џоана
2008 Љубовен повик Фелиција Алпски
2009 Прогонувањата во Конектикат Венди
2009 Скршен уметник Бритни
2010 Чарли Сент Клауд Тес Карол
2010 Повторувачи Соња Логан
2011 Сестри и браќа Ники Писател исто така
2011 Чарли Зона Јанеска „Јан“
2012 Борба против ножеви Хелена Ст.Џон
2013 Работа Џули
2013 Miss Dial Аманда
2013 Луд вид на љубов Бет Мак Уште позната и како одамно исчезната
2013 Свиреп Ли Ли Париш
2014 Идентичен Хелен Хемсли
2014 Лош град Изи Фонтан
2015 Возраста на Адалин Кики Џонес
2015 Вејп начин за сега Алиса
2016 Трка Пеги
2016 Сиромашно момче Шарлин Рокс
2016 <i id="mwAYQ"></i>Чоккслам Шена"Смашена" Девилд
2017 Табела 19 Никол „Ники“
2017 Искривен некој Стејси Бишоп
2017 Каин Марко Амелиа Исто така познат и под името Врецкинг Бал
2018 <i id="mwAaA"></i>Фрејкс, Мери Левис
2018 Изабел, Лариса Кан Исто така познат како Сакајќи
2018 Американски убиец Џими Краток филм
2019 Инвазија на куќата на глувите Оливеј Смит,
2020 Целта број еден TBA Исто така познат и под името Добар Инстинкт

завршено
Година Наслов Улога Белешки
2005 година Животот како што го знаеме Поли Бруер 2 епизоди
2005 година Смолвил Бунтовничка девојка Епизода: „Регрутирај“
2005–2006 година 15 / Љубов Танис Мектагарт Редовна серија (сезони 1–2)</br> Гостин (Сезона 3)
2006 година Дневник Себеси
2006–2008 година Свиркач Кери Милер Редовни серии
2011 година Костуми Лола Јенсен / Милдред Висенвски Епизода: „Криза на идентитетот“
2014 година Мотив Робин Китон Епизода: „Сурова зделка“
2014–2019 година Силициумската Долина Моника Хал Редовни серии
2017 година Животен век Хејли Хукс 2 епизоди
Година Наслов Уметникот Белешки
2017 година „Богати бели девојки“ Манџез звезда спроти Мередит Хагнер како титуларни ликови
2017 година „ Земи ме “ Али и А.Ј.
Година Наслов Улога Белешки
2010 година Сè што блеска Витни Кармихаел
2013 година Секси забава за забава Себеси Камео
2014 година Каснувања по математика Различни Веб серии</br> 3 епизоди
2014 година Шлаканица Себеси
Година Наслов Белешки
2017 година Пеперутка Музичко видео изведено од Рет Џорџ
2019 година звездени мапи Музичко видео изведено од
Али и А.Ј.

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Номинирана работа Резултат
2007 година Награди за Лав Најдобра водечка изведба на жена во драматична серија style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2011 година Најдобра главна претстава од страна на една жена на филмска слика style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2012 година Најдобра главна претстава од страна на една жена на филмска слика style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2013 година Најдобра главна претстава од страна на една жена на филмска слика style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2015 година Најдобра изведба за поддршка од страна на една жена во движечка слика style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Награди за златен јавор Најдобра глумица во емитување на ТВ серии во САД [8] Силициумската Долина |style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2016 година style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2019 година Филмски фестивал на прв поглед Лос Анџелес Најдобра глумица - игран филм [11] Изабел |style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Меѓународен филмски фестивал Форт Мајерс Бич style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Филмски фестивал Хамилтон style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
Филмски фестивал Твистер Алеј style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
 1. 1,0 1,1 „Amanda Crew“. TVGuide.com. Посетено на July 5, 2015.
 2. Schaeffer, Kyle (2010-07-30). „Smooth sailing for gal from Langley“. The Province. Архивирано од изворникот на 8 August 2010. Посетено на 2010-08-01.
 3. „Amanda Crew“. UK.AskMen.com. 1986-06-05. Архивирано од изворникот на 2014-11-29. Посетено на 2010-10-30.
 4. Nayman, Adam (1 March 2013). 'Charlie Zone': Down and out in a very scummy-looking Halifax“. The Globe and Mail. Canada. Архивирано од изворникот на 6 July 2013. Посетено на 10 September 2015.
 5. Kirkland, Brucer (7 March 2013). „It may be Ferocious, but it's not good“. Toronto Sun. Postmedia Network. Архивирано од изворникот на December 8, 2015. Посетено на September 10, 2015.
 6. Davis, Edward (June 15, 2015). „L.A. Film Festival Exclusive: Family Tension Explodes In Clip From 'Weepah Way For Now' With Aly And AJ Michalka“. Indiewire.com. Архивирано од изворникот на September 10, 2015. Посетено на September 10, 2015.
 7. „Adam Brody And Amanda Crew To Star In 'The Wanting'. Deadline. Посетено на September 26, 2016.
 8. „Golden Maple awards celebrate Canadian talent making it in the U.S.“. CBC News (англиски). Посетено на 21 February 2017.
 9. „Golden Maple Awards Nominees Unveiled“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на 21 February 2017.
 10. „ACISE-LA announces 2016 Golden Maple Awards winners“. TV, eh?. 2 July 2016. Посетено на 21 February 2017.
 11. „Congratulations to the nominees in over 20 categories to be presented at the Closing Night Awards Presentation!“. first glance films. 11 March 2019. Посетено на 11 March 2019.