Алојзие Степинац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алојзије Степинац
ПретходникАнтун Бауер
НаследникФрањо Шепер
Лични податоци
Роден1898
Брезариќ

Алојзије Степинац (Брезариќ, 8 мај 1898Крашиќ, 10 февруари 1960) бил загрепски надбискуп и кардинал и е светец на Католичката црква, Солунски доброволец и носител на ѕзвездата на Краслкиот орден на Караѓорѓевиќ. По Втората светска војна, југословенскиот суд во 1946 година го осудил како воен злосторник поради соработките кои ги имал со усташите, а после тоа остатокот на својот живот го поминал во куќен притвор и затвор.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tomasevich 2002, стр. 562.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]