Алина Талај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алина Талај
Alina Talay Pedro's Cup Łódź 2016.jpg
Алина во 2016 година
Лични податоци
Националност Белорусија
Роден(а)14 мај 1989 (1989-05-14) (33 г.)
Орша, СССР
Висина1.64 м[1]
Тежина54 кг
Спорт
СпортАтлетика
Дисциплини100 м со пречки
ТренерВиктор Мјасников[2]
Филип Винфред (2015–)[3]

Алина Талај (белоруски: Аліна Талай; родена на 14 мај 1989 г.) — белоруска атлетичарка која е специјализирана за трката на 100 метри со пречки. Во оваа дисциплина, таа го освоила бронзениот медал на Светското првенство 2015 во Пекинг, и сребрениот медал на Европско првенство 2016 во Амстердам.

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Датум Место
60 м со пречки 7 s 85 (ДР) 6 март 2015 Чешка Прага, Чешка
100 м со пречки 12 s 63 (ДР) 5 јуни 2016 Германија Регенсбург, Германија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sports-Reference profile
  2. Николај Долгополов и Ростислав Орлов. Slew of close contests the highlights in Zhukovskiy. IAAF. Посетено на 2012-06-20.
  3. Belarus' Alina Talay wins 60m hurdles at tournament in Linz

Надворешни врски[уреди | уреди извор]