Александар Тарасов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Тарасов
Роден(а)8 март 1958
Москва, РСФСР, СССР
Школамарксизам

Александар Тарасов (руски: Александр Николаевич Тарасов; роден на 8 март 1958 во Москва) — советски и руски социолог, политички научник и културолог, публицист, писател, филозоф. Тој е левичарски политички дисидент во Советскиот Сојуз. Автор и соавтор на повеќе книги. До почетокот на 21 век, тој се сметаше за постмарксистички[1][2], заедно со Иштван Месарош и голем број југословенски марксистички филозофи кои припаѓаа на групата „Праксис“, а потоа емигрираа во Лондон. Поради фактот што во 21 век изразот „постмарксизам“ го смислија Ернесто Лаклау, Шантал Муфе и нивните следбеници, А. Тарасов (како и Месарош и споменатите југословенски филозофи) престана да се нарекува така[3]. Вклучено во списокот на обележја во 31-то издание на „Marquis Who's Who in the World“ 2014 година[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Полемика с Александром Шубиным Архивирано на 8 мај 2021 г. // Тарасов А. Н. Революция не всерьёз. Штудии по теории и истории квазиреволюционных движений. – Екатеринбург: Ультра.Культура, 2005. – С. 257. – ISBN 5-9681-0067-2
  2. Сакральная функция революционного субъекта. Встреча в Византийском клубе 20 апреля 2001 года. Интервью Аркадия Малера с Александром Тарасовым
  3. В. Ф. Паульман Танцы вокруг парового котла // lit.lib.ru
  4. Who's Who in the World 2014. 31rd Edition (Classic). Chicago, 2013. ISBN 978-0837911526