Александар Бајевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Бајевски
Лични податоци
Роден на 8 декември 1979(1979-12-08)(44 г.)
Роден во Скопје, СФР Југославија
Висина 1,82 m
Позиција Напаѓач
Младинска кариера
1986–1996 ФК Вардар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2002 ФК Вардар 92 (20)
2002–2003 ОФК Белград 4 (1)
2003–2004 ФК Ѓер 28 (7)
2004 ФК Шиофок 12 (1)
2004–2006 ФК Ференцварош 49 (15)
2006 ФК Горњик Ленчна 8 (1)
2007 ФК Ал Ахли 12 (5)
2007–2008 ФК Мехелен 8 (2)
2008–2009 ФК Вардар 23 (6)
2009–2010 Дунајска стреда 24 (3)
2010–2011 Фљамуртари 16 (2)
2011–2012 ФК Мадура јунајтед 19 (10)
2012 Раднички Ниш 4 (0)
Репрезентација
1996–1997 Македонија П-19 6 (1)
1998–2001 Македонија П-21 8 (0)
2003–2005 Македонија 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 август 2015
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 септември 2012

Александар Бајевски (Скопје, 8 декември 1979) — македонски меѓународен фудбалер кој се повлекол од професионалниот фудбал во 2012 година, по краткиот период во ФК Раднички Ниш во српската Суперлига.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Скопје, СР Македонија, настапувал за клубовите: ОФК Белград, Ференцварош, Ал-Ахли Доха. Бајевски потекнува од школата на ФК Вардар. На почетокот на март 2007 година, бил ослободен од Горник Ленчна на негово барање. Во 2007 година, потпишал договор со белгискиот тим Мехелен . Во летото 2012 година се враќа во Србија и му се приклучува на ФК Раднички Ниш.[1]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Дебитирал за сениорската репрезентација на Македонија во квалификацискиот натпревар за Европското првенство во јуни 2003 година против Лихтенштајн, настапил вкупно на 5 натпревари, без постигнати голови вклучувајќи ги и квалификациите за Светското првенство во ФИФА во 2006 година.[2] Неговиот последен меѓународен настап бил на квалификацискиот натпревар за Светското првенство на ФИФА во март 2005 година против Романија.[3]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клупски успеси[уреди | уреди извор]

ФК Вардар
Ференцварош
  • Суперкуп (1): 2004

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Current squad Архивирано на 29 август 2012 г. at FK Radnički Niš official website
  2. 2006 at RSSSF
  3. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 2020-03-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]