Аквадукти на Инките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Аквадуктите во Империјата на Инките биле градби за пренос и чување вода. Вештината за градбата на аквадуктите била многу усовршена и тие биле градени од големите архитекти на Инките. Најчесто аквадуктите биле градени од камен, но и директно копани во камени дупки. Често овие мајстори и оваа усовршена архитектура се споредувала со градбите и архитектурата на Римјаните.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]