Аеродром Ница Азурен Брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аеродром Ница Азурен Брег
Aéroport Nice Côte d'Azur
LFMN logo.png
Nice airport.jpg
Воздушен поглед на аеродромот
IATA: NCEICAO: LFMN
Преглед
Тип јавен
Сопственик/Стопанисувач Aéroports de la Côte d'Azur (ACA)
Опслужува Азурен Брег
Место Ница, Франција
Надм. вис. 4 m / ft
Координати 43°39′55″ СГШ 7°12′54″ ИГД / 
Мреж. место www.nice.aeroport.fr
Карта/ти
Регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег во Франција
LFMN се наоѓа во Прованса-Алпи-Азурен Брег
LFMN
Аеродромот во регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
04L/22R 2.570 бетон
04R/22L 2.960 бетон
Хелиодроми
Број Должина Површина
m ft
H1 29.25 асфалт
H2 29.25 асфалт
Статистики (2012)
Движења 176.402
Патници 11.222.042
Француски AIP на EUROCONTROL[1]
Статистики од офијалното мрежно место.[2]

Аеродромот Ница Азурен Брег (француски: Aéroport Nice Côte d'Azur) (IATA: NCEICAO: LFMN) е аеродром сместен на 3,2 километри југозападно[1] од Ница, во департманот Поморски Алпи, во Франција. Аеродромот е оддалечен 7 километри на запад од центарот на градот и е главен аеродром за пристигнување на патниците на Азурниот Брег. Тој е третиот најпрометен аеродром во Франција по двата аеродроми во Париз, Шарл де Гол и Орли. Се наоѓа на западниот крај на Англиското шеталиште, близу Аренас и има два терминали. Поради близината до Кнежевството Монако, исто така служи како аеродром на оваа град-држава, со хеликоптерска врска помеѓу кнежевството и аеродромот.[3] Некои авиопревозници го рекламираат Монако како одредиште преку аеродромот Ница.[4]

Трговската комора и индустријата од Ница Азурен Брег управуваат со аеродромот од 2008.

Доминик Тило е претседателот на Аеродроми Азурен Брег (ACA), каде е приклучен и аеродромот Кан-Манделе. Во 2010 патувале скоро 10 милиони патници преку аеродромот,[5] а бројот се зголемил за половина милион патници во 2011.[2] Аеродромот Ница Азурен исто така служи како јазол на Air France и оперативна база за easyJet.

Aéroports de la Côte d'Azur (ACA) објавиле на 26 јули 2013 дека ги поседуваат 99,9% од акциите на AGST (Аеродром Сен Тропе), претходно поседуван од групата Ребје во изминатите 15 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]