Аеродром Ница Азурен Брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Ница Азурен Брег

Aéroport Nice Côte d'Azur
LFMN logo.png
Nice airport.jpg
Воздушен поглед на аеродромот
IATA: NCEICAO: LFMN
Преглед
Тип јавен
Сопственик/Стопанисувач Aéroports de la Côte d'Azur (ACA)
Опслужува Азурен Брег
Место Ница, Франција
Надм. вис. 4 m / ft
Координати 43°39′55″N 007°12′54″E / 43.66528° СГШ; 7.21500° ИГД / 43.66528; 7.21500Координати: 43°39′55″N 007°12′54″E / 43.66528° СГШ; 7.21500° ИГД / 43.66528; 7.21500
Мреж. место www.nice.aeroport.fr
Карта/ти
Регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег во Франција
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Франција Прованса-Алпи-Азурен Брег" nor "Шаблон:Location map Франција Прованса-Алпи-Азурен Брег" exists|220px|LFMN is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Франција Прованса-Алпи-Азурен Брег" nor "Шаблон:Location map Франција Прованса-Алпи-Азурен Брег" exists]]
LFMN
Аеродромот во регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
04L/22R 2.570 бетон
04R/22L 2.960 бетон
Хелиодроми
Број Должина Површина
m ft
H1 29.25 асфалт
H2 29.25 асфалт
Статистики (2012)
Движења 176.402
Патници 11.222.042
Француски AIP на EUROCONTROL[1]
Статистики од офијалното мрежно место.[2]

Аеродромот Ница Азурен Брег (француски: Aéroport Nice Côte d'Azur) (IATA: NCEICAO: LFMN) е аеродром сместен на 3,2 километри југозападно[1] од Ница, во департманот Поморски Алпи, во Франција. Аеродромот е оддалечен 7 километри на запад од центарот на градот и е главен аеродром за пристигнување на патниците на Азурниот Брег. Тој е третиот најпрометен аеродром во Франција по двата аеродроми во Париз, Шарл де Гол и Орли. Се наоѓа на западниот крај на Англиското шеталиште, близу Аренас и има два терминали. Поради близината до Кнежевството Монако, исто така служи како аеродром на оваа град-држава, со хеликоптерска врска помеѓу кнежевството и аеродромот.[3] Некои авиопревозници го рекламираат Монако како одредиште преку аеродромот Ница.[4]

Трговската комора и индустријата од Ница Азурен Брег управуваат со аеродромот од 2008.

Доминик Тило е претседателот на Аеродроми Азурен Брег (ACA), каде е приклучен и аеродромот Кан-Манделе. Во 2010 патувале скоро 10 милиони патници преку аеродромот,[5] а бројот се зголемил за половина милион патници во 2011.[2] Аеродромот Ница Азурен исто така служи како јазол на Air France и оперативна база за easyJet.

Aéroports de la Côte d'Azur (ACA) објавиле на 26 јули 2013 дека ги поседуваат 99,9% од акциите на AGST (Аеродром Сен Тропе), претходно поседуван од групата Ребје во изминатите 15 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „EAD Basic“. Ead.eurocontrol.int. конс. 25 мај 2011. 
  2. 2,0 2,1 „Аеродром Ница Азурен Брег: Статистика за 2010“ ((француски)). Societe.Nice.Aeroport.fr. конс. 25 мај 2011. 
  3. http://monaco.angloinfo.com/information/27/airports.asp
  4. "Route Map" во 1993, Trans World Airlines
  5. „Rapport annuel des statistiques 2009“ (PDF). Aéroport Nice Côte d'Azur (француски). конс. 30 октомври 2011. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]