Адам Сабо (пејач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адам Сабо
Адам Сабо 2016.
Биографски податоци
Роден(а)22 јуни 1992 (1992-06-22) (28 г.)
Будимпешта, Унгарија
ЗанимањаПејач, музичар
Инструментивокал, акорди
Период на активност2011–present

Адам Сабо (роден на 22 јуни 1992 година, Будимпешта ) е унгарски пејач, музичар и хармонист. Тој го освоил петтото место во четвртата сезона на X-Factor, унгарската верзија на X-Factor.

Личен живот и кариера[уреди | уреди извор]

Адам Сабо се родил на 22 јуни 1992 година во Будимпешта, но израснал во градот Ерд. На 5-годишна возраст тој се заинтересирал за хармоника. Учествувал на повеќе унгарски и меѓународни натпревари. Во 2011 година, тој дошол како второпласиран во РТЛ Клубот доби талент-. Адам завршил средно училиште и студирал на Академијата за музика на Франц Лист во Будимпешта. Во 2013 година, Адам учествувал во четвртата сезона на X-Faktor и постигна петто место. Од 2015 година, тој е дел од групата Јесјес .

Дал[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Сабо се натпреварувал во изданието на А Дал , 2013 , националниот избор на влезот на Унгарија за натпреварот за песна на Евровизија 2013. Тој учествувал во вториот дел, но не влегол во финалето.

Во декември 2014 година, било откриено дека Сабо ќе се обиде повторно да го освои изданието на А Дал 2015 , со песната Дај ми ја твојата љубов.[1] На 31 јануари 2015 година, неговата песна поминала низ вториот дел, постигнувајќи највисока количина на бодови на 46. На 14 февруари, тој, исто така, го поминал првиот полуфинален натпревар, одејќи во финале, освоил 47 поени, врзан со колегате Боги за највисокиот сет на бодови. Во финалето, тој добил 28 поени од судиите, највисокото количество поени во финалето, но Боги бил избран од телевизијата за да ја претставува Унгарија на Евровизискиот натпревар за 2015 година .

Сабо повторно учествувал во Дал, овој пат во изданието од 2017 година, со песната Заедно. Тој напредувал до полуфиналето и бил елиминиран.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Megvan a Dal elődöntőseinek teljes névsora“. hirado.hu. 2014-12-13. Посетено на 2014-12-14.