Џудо на Летните олимписки игри 2012 – мажи до 60 кг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Турнирот во џудо до 60 килограми во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржа на 28 јули во Ексел Центарот.[1]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Русија Арсен Галстјан Јапонија Хироаки Хираока Бразил Фелипе китадаи
Узбекистан Ришод Собиров

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Сабота, 28 јули 2012 09:30
14:00
16:10
Квалификации
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Полуфинале Финале
  Ришод Собиров (UZB) 0000  
  Арсен Галстјан (RUS) 0011  
 
      Арсен Галстјан (RUS) 1000
    Хироаки Хираока (JPN) 000
  Хироаки Хираока (JPN) 0110
  Елио Верде (ITA) 0000  

Репасажи[уреди | уреди извор]

  Репасаж Натпревар за Бронза
  Фелипе Китадаи (BRA) 0011  
  Чои Гванг-Хјеон (KOR) 0001       Фелипе Китадаи (BRA)
           Елио Верде (ITA)
      
  Репасаж Натпревар за Бронза
  Софиан Милуз (FRA) 0010  
  Ховханс Давтјан (ARM) 0002       Софиан Милуз (FRA)
           Ришод Собиров (UZB)
      

Група A[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора Рунда Трета Рунда Четвртфинале
      
           Ришод Собиров (UZB) 0210  
  Јакоб Гнахуи (BEN) 0000       Лудвиг Паишер (AUT) 0000  
  Лудвиг Паишер (AUT) 0100         Ришод Собиров (UZB) 1000  
             Хавиер Гуедез (VEN) 0000  
           Хавиер Гуедез (VEN) 0111  
           А Ламуси (CHN) 0000  
             Ришод Собиров (UZB) 100
             Фелипе Китадаи (BRA) 001
           Тумуркулег Давадорџ (MGL) 0000  
           Фелипе Китадаи (BRA) 0011  
             Фелипе Китадаи (BRA) 0021  
             Ејза Мајраши (KSA) 0000  
           Ејза Мараши (KSA) 0100       
           Раул Лали (GUY) 0000       
      

Група B[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора Рунда Трета Рунда Четвртфинале
      
           Арсен Галстјан (RUS) 0101  
  Закари Гуруза (NIG) 0100       Закари Гуруза (NIG) 0000  
  Кени Годој (HON) 0000         Арсен Галстјан (RUS) 0100  
             ЈАн Сикарди (MON) 0000  
           Јан Сикарди (MON) 0101  
           Али Хусроф (YEM) 0012  
             Арсен Галстјан (RUS) 0001
             Чои Гванг-Хјеон (KOR) 0001
           Чои Гванг-Хјеон (KOR) 0001  
           Лудович Чамартин (SUI) 0000  
             Чои Гванг-Хјеон (KOR) 0010  
             Валтери Јокинен (FIN) 0000  
           Јасин Мудатир (MAR) 0000       
           Валтери Јокинен (FIN) 0100       
      

Група C[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора Рунда Трета Рунда Четвртфинале
      
           Хироаки Хираока (JPN) 0111  
           Ешли МекКензи (GBR) 0000  
             Хироаки Хираока (JPN) 0012  
             Артиом Аршански (ISR) 0000  
           Џероен Мурен (NED) 0001  
           Артиом Аршански (ISR) 0001  
             Хироаки Хираока (JPN) 0012
             Софиан Милуз (FRA) 0010
           Софиан Милуз (FRA) 0100  
  Бетквили Шуквани (GEO) 0103       Бетквили Шуквани (GEO) 0001  
  Арни Дикинс (AUS) 0000         Софиан Милуз (FRA) 0020  
             Тони Ломо (SOL) 0001  
           Неизо Сугауку (MOZ) 0010       
           Тони Ломо (SOL) 0100       
      

Група D[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора Рунда Трета Рунда Четвртфинале
      
           Георги Зантараиа (UKR) 0000  
  Елио Верде (ITA) 0100       Елио Верде (ITA) 0001  
  Хуан Постигос (PER) 0001         Елио Верде (ITA) 0101  
             Набор Кастиљо (MEX) 0001  
           Ратанакмони Ком (CAM) 0000  
           Набор Кастиљо (MEX) 0100  
             Елио Верде (ITA) 0001
             Ховханс Давтјан (ARM) 0000
           Илгар Мушкијев (AZE) 0000  
  Тобиас Енглмајер (GER) 0002       Ховханс Давтјан (ARM) 0101  
  Ховханс Давтјан (ARM) 1011         Ховханс Давтјан (ARM) 0100  
             Јеркебулан Кошајев (KAZ) 0000  
           Сергио Песоа (CAN) 0000       
           Јеркебулан Кошајев (KAZ) 0001       
      

Наводи[уреди | уреди извор]