Џису

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ким Џи-су (родена на 3 јануари 1995 година), позната мононимно како Џису, е јужнокорејска пејачка и актерка. Таа е членка на јужнокорејската група за девојки Блекпинк, формирана од YG Entertainment, во август 2016 година. Надвор од нејзината музичка кариера, таа го има своето актерско деби со камео улога во серијата Продуценти од 2015 година и ја одигра својата прва главна улога во серијата Сноудроп (2021–2222). Нејзиното соло деби е предвидено да се одржи на 31 март 2023 година.[1]

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

1995–2015: Ран живот и почетоци во кариерата[уреди | уреди извор]

Ким Џи-су е родена на 3 јануари 1995 година[2] во Гунпо, провинцијата Ѓеонгџи, Јужна Кореја.[3][4] Таа има постар брат и сестра.[5][6] Како дете играла кошарка и вежбала таеквондо.[7] Таа сонувала да стане сликарка и писателка.[8] Таа била обожавателка на корејската група за момчиња TVXQ.[7] Џису посетувала средно училиште во Факултетот за изведувачки уметности во Сеул; во 11-то одделение, таа се придружила на драмски клуб во училиштето и заработила повеќе искуство во забавната индустрија со присуство на аудиции.[8] Пред да дебитира, Џису живеела со нејзините родители, браќата, сестрите, бабите и дедовците.[8] Покрај мајчиниот корејски, Џису научила да зборува и кинески, јапонски и англиски.

Во 2011 година, Jisoo се приклучила на YG Entertainment како приправник откако ги поминала аудициите.[9] Во октомври 2014 година, таа се појавила во музичкото видео на Епик Високо за „Споилер + Хепен Крај“ како девојка со скршено срце.[10] Истата година, таа глуми во музичкото видео на Хај Сухјун за „Јас сум различен“[11] како девојка на Боби. Во 2015 година, Џису се појавила камео во драмата на KBS2 Продуцентите со колегите Сандара Парк од 2НЕ1 и Канг Сеунг-јун од Винер.[12]

2016–2022: Деби со Блекпинк соло потфати и глума[уреди | уреди извор]

Џису дебитирала како една од четирите членови на групата девојки Блекпинк на 8 август 2016 година, заедно со Џени, Розе и Лиза, со објавувањето на нивниот сингл албум Сквер Ван.[13]

Од 2017 до 2018 година, Џису му се придружила на Инкигајо како домаќин заедно со Џин-Јанг од Гот7 и Дојонг од НЦТ.[14] Таа за прв пат се впуштила во актерството во 2019 година со кратко појавување во фантастичната драма на ТВН Артдал Хрониките како љубовниот интерес на Сонг Џонг-ки.[15] Во јуни 2020 година, стилот на Џису во тизерите за синглот на Блекпинк „How You Like That“ стана вирален на друштвените мрежи. Познати личности и влијателни личности во Јужна Кореја, Кина, Тајланд и Виетнам ја реплицираа нејзината „фризура со две лакови“ и шминка, кои Џису ги создала самата.[16] Нејзиниот „стил на точки“, идеја за шминкање што таа ја потекна, стана тренд на платформите на социјалните медиуми како што е Инстаграм за да го промовира предизвикот меѓу обожавателите во странство.[17][18]

Џису учествувала како писател на водечкиот сингл „Lovesick Girls“ на првиот студиски албум на Блекпинк „Албум“ (2020 година).[19]

Џису ја имала својата прва главна улога во 2021 година со серијата на JTBC Снежана, глумејќи заедно со Јунг Хе-ин. Таа играла бруцош на колеџ, Еун Јеонг-ро, кој е заложник на нејзиниот љубовен интерес. Емисијата била рангирана број еден на Дизни+ во четири од петте земји во кои беше достапна, вклучително и Јужна Кореја.[20] Во септември 2022 година, Џису била наградена со извонредна корејска актерка на меѓународните драмски награди во Сеул за нејзината улога во „Снежана“.

Џису придонела за авторски заслуги уште еднаш на „ Yah Yeah Yeah“, четвртата песна од вториот студиски албум на Блекпинк, Born Pink (2022).[21]

2023 – денес: Соло деби[уреди | уреди извор]

На 2 јануари 2023 година, YG Entertainment објавиле дека Џису ќе дебитирала како соло изведувач во текот на годината и дека е во средината на снимањето на музичко видео.[22][23] На 5 март, тизерите биле поставени на сметките на друштвените мрежи на Блекпинк, потврдувајќи дека нејзиниот проект ќе биде објавен на 31 март 2023 година.[24]

Влијание[уреди | уреди извор]

Џису на настап во Сиднеј во јуни 2019 година

Џису била рангирана како 10-та најпопуларна К-поп идол во 2018 година и 17-ти во 2019 година во годишните истражувања спроведени од Галуп Кореја.[25] Во 2019 година, таа била рангирана како шести најпопуларен женски К-поп идол во истражувањето на војниците кои служат задолжителна воена служба во Јужна Кореја.[26] Во текот на истата година, Џису била единствената од двете корејски пејачи додадени на листата БоФ 500, „дефинитивен професионален индекс“ на луѓе кои ја обликуваат модната индустрија од 2,4 трилиони долари.[27] Од февруари 2021 година, таа е третиот најследен идол на К-поп на Инстаграм, заедно со членот на бендот Розе.[28]

Џису била вклучена во рангирањето за првите десет познати личности и влијателни личности кои го водат светот на козметиката за првите пет месеци од 2020 година. „Женска облека дневно“, трговско списание за модната индустрија, откри дека Џису го водела рангирањето по просечен ангажман по објава, а потоа следат Ријана и Кајли Џенер.[29] Таа се пласирала на седмото место во генералниот пласман и покрај тоа што имала најмалку објави на само 12 вкупно. Џису била единствениот источноазиец на листата.[30]

Џису се рангирала на првото место на листата за лична репутација на брендови на групата девојки создадена од Институтот за истражување на претпријатијата Кореја, кој ги анализирале податоците од брендовите и навиките на онлајн потрошувачите за да ги измерат оние со значително влијание врз потрошувачката и интересот на брендот.[31] Директорот на Институтот за истражување на корејски јазик Сеонг-сун Лим истакнал дека корејскиот бран во глобалната заедница брзо ја уништува конвенционалната западна културна доминација, именувајќи ги Џису и Џангкук како стандарди за светската убавина пред актерите Оливија Хуси и Џејмс Дин.[32]

Во 2020 година, зголемувањето на продажбата на Диор за време на пандемијата СОВИД-19 во Јужна Кореја, исто така, било припишано на маркетинг кампања со корејски поп пејачи, вклучително и Џису.[33] Таа се појавила на промоциите за новата чанта Боби на Диор заедно со други истакнати инфлуенсери како Кјара Ферањи и Кет Греам.[34] На изложбата на колекцијата на брендот за пролет/лето 2021 година, Jisoo привлече внимание како корејски претставник.[35] Нејзиното присуство на изложбата му донесе на Диор највисоко оценет пост, со просечни 33% MIV, од неговото шоу во есен 2020 година.[36] Во март 2021 година, креативниот директор Марија Грација Чиури открила дека колекцијата есен/зима 2021 на Диор била инспирирана од Џису.[37] Исто така, било откриено дека една од десетте нијанси на балсам за усни Диор Адикт Уснен Сјај, #025 Сеул Скарлет, е инспирирана од Корејките како Џису.

Џису на Диор есен 2021 година

Нејзиното присуство на шоуто на колекцијата на Диор пролет/лето 2022 година предизвикало бучава и внатре и надвор од местото на одржување на Jardin des Tuileries.[38] Џису станала јавната личност која генерира најмногу медиумско влијание во текот на Париската модна недела, со четири фотографии на нејзиниот личен Инстаграм проценети на 1,84 милиони долари. Понатаму, таа била најдобрата славна личност за MIV на Диор, со 15,7 милиони долари од вкупните 39,1 милиони долари генерирани со само две објави.[39] Во март, таа генерирала најголема вредност на медиумското влијание за објава на друштвените мрежи за време на модната ревија на Диор за есен/зима 2022 година на модната недела во Париз, со една фотографија вредна 1,74 милиони долари.[40]

Во март 2021 година, рангирањето на апликацијата КартРајдер се зголеми на 11-то место по најавата за дизајнерска соработка со Џису.[41] Соработката во која таа учествувала доби и позитивен одговор од корисниците.[42]

Филантропија[уреди | уреди извор]

На 3 јануари 2023 година, нејзиниот 28-ми роденден, Џису го создала својот личен канал на ЈутЈуб наречен „Среќен Џису 103%“. Таа изразила дека приходите од нејзиниот новоформиран канал ќе бидат донирани во добротворни цели.[43][44]

Одобрувања и мода[уреди | уреди извор]

Џису на настанот за отворање на поп-ап продавницата Диор во 2019 година

Во декември 2019 година, Џису станала локален амбасадор на козметичкиот бренд на Диор, Диор Убавина.[45] Следното лето, Џису била регрутирана да биде муза на Диор[46] и била моделирана за колекцијата есен/зима 2020 на Диор.[47] Во септември 2020 година, Џису го покривала 155-тото издание 2020 на Дејзед Korea, каде што разговарала за нејзината работа со Диор.[48][49] Во декември 2020 година, Џису била фотографирана со чантите Лејди Диор и D'Lite во колекцијата Крстарење на Диор 2020–2021.[50][51]

Во јануари 2021 година, „Диор засекогаш сјај на кожата“ на Диор Убавина, поддржан од Џису, бил објавен исклучиво во Кореја.[52] Таа, исто така, ја промовирала колекцијата пролет/лето на брендот, носејќи ја чантата Caro на Диор.[53][54] Следниот март, Џису го зацврстила своето долгорочно партнерство со Диор кога ја објавија како нов глобален амбасадор,[55] заедно со Натали Портман и Кара Делевињ.[56] Во мај 2021 година, Џису го започнала својот прв проект за соработка со брендот, предничејќи ги кампањите Диор Есен '21 и Диор Веспа како јунска насловна ѕвезда на списанието, која се појави на полиците во четири земји - Хонг Конг, Тајланд, Сингапур и Индија.[57][58][59] Џису го моделирала ново лансираниот мелем за усни на Диор, Диор адикт уснен сјај, за серијата Диор убавина.[60][61][62]

Во февруари 2022 година, Џису станала заштитно лице на колекцијата кармини Адикт на Диор заедно со колегите амбасадори Ања Тејлор-Џој и Шерон Алекси.[63] Во чест на нејзиниот 28-ми роденден, Диор објавил нова нијанса на сјај за усни „031 Јагоди“.[64]

Картие[уреди | уреди извор]

Во септември 2020 година, Џису била назначена за главен модел на Паша де Картие на Картие.[65] На 25 мај 2022 година, Картие ја објавиле Џису како нивниот бренд амбасадор кој се приклучува на заедницата Panthere de Cartier која ги вклучува Анабел Волис, Ела Балинска, Чанг Чен, Маријакарла Босконо и Јасмин Сабри.

Соработки[уреди | уреди извор]

Во февруари 2021 година, Линија Пријатели ја објавиле Џису како нивен ексклузивен партнер за дизајнирање лик во мобилната игра КартРајдер Раш+, која била објавена на 19 март 2021 година[66] Таа лично скицирала предмети и идеја за ликот.[67] Нејзините предмети вклучуваат Чичи, зајак инспириран од прекарот на Џису „Зајакот желка Ким“ меѓу обожавателите и Далгом, исто така името на нејзиното милениче. И Чичи и Далгом беа развиени во налепници на платформата Линија Месенџер.[68]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Кредити за текстописци[уреди | уреди извор]

Сите заслуги за песна се приспособени од базата на податоци на Здружението за авторски авторски права на музиката Кореја, освен ако не е поинаку наведено.[69]

година Уметник Песна Албум Текстописец
Се кредитираат Со
2020 година Црнопинк „ Девојки со љубов “ Ја Løren, Danny Chung, Jennie, Teddy
2022 година „ Да да да “ Ја VVN, Kush, Rosé

Филмографија[уреди | уреди извор]

Телевизиски серии[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки Ref.
2015 година Продуцентите Самата Камео [70]
2017 година Идоли со скратено работно време
2019 година Артдал хроники Сае На-рае [71]
2021–2022 година Кокиче Јун Јанг-ро Главна улога [72]

Хостинг[уреди | уреди извор]

година Наслов Белешки Ref.
2017–2018 година Инкигајо Со Jinyoung & Doyoung [73]
2017 година Супер концерт на Инкигајо во Даеџон Со V & Jinyoung

Музички видеа[уреди | уреди извор]

година Наслов Уметник Ref.
2014 година „Спојлер + случен крај“ Епик Високо [74]
„ Јас сум различен “ Здраво Сухјун

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Име на церемонијата на доделување, година на доделување, категорија на награда, номиниран(и) на наградата и резултат од номинацијата
Церемонија на доделување година Категорија Кандидат(и) / Работа(и) Резултат Ref.
Награди од серијата Blue Dragon 2022 година Најдобра актерка Кокиче| Номинирана [75]
Музичките награди Fact 2021 година Поединец за избор на Fan N Star Џису| Номинирана [76]
Prêmio Anual K4US 2022 година Номинирана [77]
Двојка на годината Номинирана
ДИК награди 2022 година Прикажани во азиски серии Кокиче| Победничка [78]
Сеул меѓународни драмски награди 2022 година Победничка [79]
Извонреден К-Поп идол Џису| Номинирана [80]
Weibo Starlight Awards 2021 година Победничка [81]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Peters, Mitchell (March 5, 2023). „BLACKPINK's Jisoo Teases First Solo Music Release With Mysterious 'Coming Soon' Poster“. Billboard. Архивирано од изворникот на March 5, 2023. Посетено на March 5, 2023.
 2. Daly, Rhian (January 4, 2019). „A beginner's guide to Blackpink, the all-singing, all-rapping, all-female K-pop band“. NME. Архивирано од изворникот на October 3, 2020. Посетено на February 11, 2022.
 3. Son, Minji (June 23, 2017). „[아이돌 고향을 찾아서①] 우리 고향 아이돌 누가 있을까“. Sports Tendency (in Korean). Архивирано од изворникот на June 5, 2020. Посетено на April 20, 2019.
 4. Barredo, Charlie (May 3, 2020). „WILD ROMANCE! Blackpink and Lady Gaga are teaming up“. ABS-CBN. Архивирано од изворникот на May 5, 2020. Посетено на February 11, 2022.
 5. „BLACKPINK Members Spotted at Jisoo's Brother Wedding Party“. May 11, 2019. Архивирано од изворникот на April 18, 2021. Посетено на July 4, 2020.
 6. „BLACKPINK's Jisoo's family is one of K-Pop's most attractive families“. June 13, 2020. Архивирано од изворникот на April 18, 2021. Посетено на September 29, 2020.
 7. 7,0 7,1 „Jisoo of Blackpink: from 'mystery girl' to global sensation, her story so far“. South China Morning Post. June 6, 2020. Архивирано од изворникот на February 11, 2022. Посетено на March 5, 2021.
 8. 8,0 8,1 8,2 „BLACKPINK's Jennie, Rosé, Jisoo, and Lisa: What to Know“. Marie Claire. October 14, 2020. Архивирано од изворникот на October 18, 2020. Посетено на March 13, 2021.
 9. Lee, Mi-hyun (November 15, 2016). „BlackPink's long journey to the top : After six years as trainees, YG's newest girl group now dominates the charts“. Korea Joongang Daily. Архивирано од изворникот на June 5, 2020. Посетено на April 28, 2019.
 10. EPIK HIGH (에픽하이) - 스포일러 (Spoiler) + 헤픈엔딩 (Happen Endong) [Official MV] (англиски), Архивирано од изворникот на June 15, 2017, Посетено на February 2, 2022
 11. HI SUHYUN - 나는 달라(I'M DIFFERENT) (ft.BOBBY) M/V (англиски), Архивирано од изворникот на January 3, 2018, Посетено на February 2, 2022
 12. '아스달 연대기' 측 "블랙핑크 지수 출연, 역할 방송통해 확인 부탁"(공식입장)“. Newsen (корејски). June 6, 2019. Архивирано од изворникот на October 25, 2021. Посетено на June 10, 2019.
 13. Празен навод (help)
 14. 블랙핑크 지수 "'인기가요' MC 하차, 블랙핑크로 돌아오겠다" 소감 [Blackpink Jisoo, "I quit being the MC of "Inkigayo" and I'll be back as Blackpink"]. Osen (корејски). February 4, 2018. Архивирано од изворникот на June 5, 2019. Посетено на May 29, 2019.
 15. „BLACKPINK's Jisoo & 2PM's Nichkhun Are Confirmed To Appear On Arthdal Chronicles“. E! Online. June 11, 2019. Архивирано од изворникот на June 29, 2019. Посетено на June 24, 2019.
 16. „Black Pink vừa ra MV, chị em đã thi nhau làm tóc giống Jisoo, nhuộm tóc như Jennie, ai cũng xinh chất phát hờn“. kenh14 (виетнамски). June 27, 2020. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на July 20, 2020.
 17. „점만 잘 찍어도!“. Marie Claire Korea (корејски). September 15, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 15, 2020.
 18. Abelman, Devon (July 20, 2020). „Blackpink's Makeup Artist Shares Stories Behind the Beloved Looks in the "How You Like That" Music Video“. Allure (англиски). Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 15, 2020.
 19. 블랙핑크 지수-제니, 신곡 '러브식 걸스' 작사-작곡 참여..카디 비 수록곡 피처링(공식) [Blackpink's Jisoo and Jennie participated in writing lyrics and composing for the new song 'Lovesick Girls'.. Featuring a song from Cardi B (Official)]. Herald Pop (корејски). September 29, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 29, 2020.
 20. Yeo, Gladys (January 5, 2022). 'Snowdrop' is the most-watched Disney+ series in Singapore and South Korea“. NME. Архивирано од изворникот на April 1, 2022. Посетено на April 2, 2022.
 21. Tomás, Mier (September 7, 2022). „Blackpink Shares 8-Song Tracklist for 'Born Pink' — and Rosé and Jisoo Have a Songwriting Credit“. Rolling Stone (англиски). Архивирано од изворникот на September 8, 2022. Посетено на 2022-09-23.
 22. Yoon, Sang-geun (2 January 2023). „블랙핑크 지수, 2023년 솔로 컴백 확정 "재킷 촬영 끝"[공식]“. Money Today (корејски). Архивирано од изворникот на January 2, 2023. Посетено на 2 January 2023.
 23. Choo, Seung-hyun (2 January 2023). „블랙핑크 지수, 솔로 데뷔 임박…"재킷 사진 촬영 마쳐". YG Life (корејски). Архивирано од изворникот на January 2, 2023. Посетено на 2 January 2023.
 24. „Jisoo last member of Blackpink to make solo debut, on March 31“. The Straits Times. Singapore. 6 March 2023. Посетено на 6 March 2023.
 25. „2018년 올해를 빛낸 가수와 가요 - 최근 12년간 추이 포함“ (корејски). Gallup Korea. November 30, 2018. Архивирано од изворникот на February 2, 2020. Посетено на May 29, 2019.
 26. „Sana de Twice es elegida la cantante más popular por los soldados de Corea del Sur“. La República (шпански). November 10, 2019. Архивирано од изворникот на November 9, 2019. Посетено на June 13, 2020.
 27. „Jisoo“. The Business of Fashion. September 30, 2019. Архивирано од изворникот на February 3, 2020. Посетено на October 6, 2019.
 28. Choi, Ha Rin (February 5, 2021). „Who are the 10 most-followed K-pop stars on Instagram? Blackpink members Lisa, Jennie, Rosé and Jisoo top the list, but Exo's Chanyeol, Sehun and Baekhyun aren't far behind“. South China Morning Post. Архивирано од изворникот на February 11, 2022. Посетено на June 21, 2021.
 29. „Beauty Celebs, Influencers Keep Engaging Better Than Brands on Social Media“. Women's Wear Daily. June 30, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на July 8, 2020.
 30. „Beauty, Kylie Jenner, and Rihanna are the biggest influencers“. Oicanadian. July 6, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на July 8, 2020.
 31. „[브랜드평판] 걸그룹 개인 브랜드 2020년 9월 빅데이터 분석결과... 1위 블랙핑크 지수, 2위 오마이걸 유아, 3위 블랙핑크 제니“. Future Korea (корејски). September 20, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 20, 2020.
 32. „세종대왕과 방탄소년단(BTS)“. Beyond Post (корејски). September 22, 2020. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на September 22, 2020.
 33. „Dior grows rapidly to threaten Chanel, Hermes here“. The Korea Times (англиски). August 28, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на August 28, 2020.
 34. „The Mega-Influencer Is Here to Stay“. Women's Wear Daily (англиски). September 4, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 6, 2020.
 35. „블랙핑크 지수, 디올 '21SS 레디투웨어' 패션쇼 韓대표 참석“. Single List (корејски). October 9, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на October 9, 2020.
 36. „Paris Fashion Week Confirms the Power of the Runway“. Women's Wear Daily (англиски). October 26, 2020. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на October 26, 2020.
 37. „13 Of Jisoo's Most Stylish Dior Looks In Honour Of Her New Role As House Ambassador“. Miss Vogue (англиски). March 6, 2021. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 6, 2021.
 38. „Blackpink's Jisoo, Elizabeth Debicki and Rosamund Pike on Dior's Starry Front Row“. Women's Wear Daily. September 28, 2021. Архивирано од изворникот на October 9, 2021. Посетено на October 9, 2021.
 39. „Blackpink's Jisoo and Dior Rocked the Internet During Paris Fashion Week“. Women's Wear Daily. October 8, 2021. Архивирано од изворникот на October 9, 2021. Посетено на October 9, 2021.
 40. „Dior and Jisoo Ruled the Internet Again During Paris Fashion Week“. WWD. March 11, 2022. Архивирано од изворникот на July 12, 2022. Посетено на April 3, 2022.
 41. „개발진 교체, 대규모 업데이트 앞둔 넥슨 V4 'TOP10' 재진입... 데브시스터즈 '쿠키런 킹덤' TOP5“. Game Focus (корејски). March 2, 2021. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 6, 2021.
 42. '팬슈머' 움직이는 콜라보의 미학…유통업계, 유명인과 브랜드의 특별한 만남 눈길“. Digital Chosun (корејски). March 23, 2021. Архивирано од изворникот на April 17, 2021. Посетено на April 17, 2021.
 43. „LONDON vlog“. YouTube. January 2, 2023. See description. Архивирано од изворникот на January 7, 2023. Посетено на January 2, 2023.
 44. Sng, Suzanne (3 January 2023). „Blackpink's Jisoo launches YouTube channel, will release first solo album this year“. The Straits Times. Singapore. Архивирано од изворникот на January 3, 2023. Посетено на 3 January 2023.
 45. '블랙핑크' 지수, 디올 뷰티 로컬 앰버서더로 발탁“. Star Daily News (корејски). December 18, 2019. Архивирано од изворникот на July 4, 2020. Посетено на January 31, 2020.
 46. „디올의 뮤즈 지수, 청량한 여름을 닮은“. Elle Korea (корејски). July 3, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на July 20, 2020.
 47. „Check Out Jisoo From BLACKPINK Clad In All Dior—We're Obsessed!“. METRO style (англиски). August 25, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на August 25, 2020.
 48. „블랙핑크 지수, 단아+강인한 매력..눈부신 미모[화보]“. Herald Pop (корејски). September 9, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 9, 2020.
 49. „세계를 매료시킨 '지수다움'의 정의, <데이즈드>와 지수의 첫 만남을 통해 그 깊고도 새로운 서막이 시작됐다“. Dazed Korea (корејски). September 9, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 9, 2020.
 50. „BLACKPINK'S JISOO DRESSES UP IN DIOR'S CRUISE 2021 COLLECTION“. HYPEBAE (англиски). December 14, 2020. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на December 15, 2020.
 51. „모처럼의 휴일, 블랙핑크 지수는 무얼하며 보낼까?“. Harper’s Bazaar Korea (корејски). December 13, 2020. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на December 15, 2020.
 52. „블랙핑크 지수의 광채 피부 비결은? 지수의 신상 디올 쿠션 알아보기“. W Korea (корејски). January 4, 2021. Архивирано од изворникот на October 25, 2021. Посетено на January 6, 2020.
 53. „Yuk, Berkenalan dengan Tas Dior Caro Favorit Jisoo dan Bae Suzy“. Cosmopolitan Indonesia (индонезиски). February 24, 2021. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 7, 2021.
 54. „디올(Dior) 뮤즈, 블랙핑크 지수의 고혹적 패션 화보“. MNEWS (корејски). March 6, 2021. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 7, 2021.
 55. „Blackpink Member Jisoo is Dior's New Fashion and Beauty Ambassador“. Women's Wear Daily (англиски). March 6, 2021. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 6, 2021.
 56. „디올 화보서 흑발 휘날리며 물오른 여신 미모 과시한 블랙핑크 지수“. Insight Korea (корејски). March 6, 2021. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 7, 2021.
 57. '인간 디올' 블랙핑크 지수, 아시아 4개국 동시 커버 장식“. Newsen (корејски). May 24, 2021. Архивирано од изворникот на May 24, 2021. Посетено на May 24, 2021.
 58. „【封面專訪】JISOO @ BLACKPINK : 「只有真正了解自己,才能找到適合你的風格」“. ELLE Hong kong (кинески). May 22, 2021. Архивирано од изворникот на May 22, 2021. Посетено на May 24, 2021.
 59. „UNVEILING OUR JUNE COVER STAR: THE INIMITABLE SOUTH KOREAN SINGER AND ACTRESS, JISOO“. ELLE Singapore (англиски). May 22, 2021. Архивирано од изворникот на May 22, 2021. Посетено на May 24, 2021.
 60. „블랙핑크 지수, 또 한 번 미모 리즈 갱신?“. Harper's Bazaar Korea (корејски). May 24, 2021. Архивирано од изворникот на June 1, 2021. Посетено на May 24, 2021.
 61. „오늘은 #시크지수“. Harper's Bazaar Korea (корејски). May 12, 2021. Архивирано од изворникот на May 24, 2021. Посетено на May 24, 2021.
 62. „무야호~ '지수'며들게하는 화보가 공개됐다“. Harper's Bazaar Korea (корејски). May 14, 2021. Архивирано од изворникот на May 24, 2021. Посетено на May 24, 2021.
 63. „Blackpink's Jisoo Is the New Face of Dior's Addict Lipstick Collection“. Tatler. February 23, 2022. Архивирано од изворникот на April 2, 2022. Посетено на April 3, 2022.
 64. Ahluwalia, Navi (January 4, 2023). „Dior Announces New Lip Addict Glow Shade in Honor of Jisoo of BLACKPINK's Birthday“. Hypebae. Архивирано од изворникот на January 4, 2023. Посетено на January 27, 2023.
 65. Kwon, Yeon-soo (September 11, 2020). „블랙핑크 지수, 어떤 각도에서 바라봐도 완벽한 미모“ [Blackpink's Jisoo, perfect beauty from any angle]. The Chosun Ilbo (корејски). Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на February 11, 2022.
 66. „블랙핑크 지수, '카트라이더 러쉬플러스' 캐릭터 디자인 참여… 3월부터 등장“. Money S (корејски). February 27, 2020. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 6, 2021.
 67. „BLACKPINK's Jisoo Hits The Tracks in LINE FRIENDS X KartRider Rush+ Collaboration!“. Business Wire (англиски). February 26, 2020. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на March 6, 2021.
 68. „라인프렌즈, 블랙핑크 지수와 만든 캐릭터 '치치' 공개“. E-daily (корејски). April 9, 2021. Архивирано од изворникот на April 17, 2021. Посетено на April 17, 2021.
 69. „Songs Registered Under Jisoo (10029199)“. Korea Music Copyright Association (KOMCA). Архивирано од изворникот на July 12, 2021. Посетено на January 15, 2022.
 70. Sun Mi-kyung (May 24, 2015). "YG 김지수, 걸그룹 데뷔 전 '프로듀사' 출연 '눈도장'"“. Osen (корејски). Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на April 14, 2021.
 71. Park Soo-in (June 10, 2019). '아스달 연대기' 측 "블랙핑크 지수 출연, 역할 방송통해 확인 부탁"(공식입장)“. Newsen (корејски). Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на April 14, 2021.
 72. Lee, Jae-lim (October 5, 2021). „JTBC's 'Snowdrop' featuring Jung Hae-in and Jisoo to drop in December“. Korea JoongAng Daily. Архивирано од изворникот на October 5, 2021. Посетено на October 5, 2021.
 73. Lee Jung-hyun (February 5, 2017). „블랙핑크 지수, '인가' MC 신고식 "발전하겠다". E Daily (корејски). Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на September 9, 2020.
 74. „Meet K-pop's newest girl band Black Pink“. Philippine Daily Inquirer. August 9, 2016. Архивирано од изворникот на November 13, 2020. Посетено на February 11, 2022.
 75. „청룡시리즈어워즈“ (корејски). Blue Dragon Series Awards. Архивирано од изворникот на June 18, 2022. Посетено на June 18, 2022.
 76. „팬앤스타 초이스 개인“ [Fan N Star Choice Award – Individual]. The Fact Music Awards (корејски). August 9, 2021. Архивирано од изворникот на August 9, 2021. Посетено на August 9, 2021.
 77. „PAK 2022: veja os indicados à premiação brasileira de k-pop e k-drama“. K4US (португалски). Архивирано од изворникот на November 15, 2022. Посетено на November 15, 2022.
 78. „Conheça os vencedores do SEC Awards 2022“ [Know the winners of the 2022 SEC Awards]. Séries em Cena (португалски). Архивирано од изворникот на July 4, 2022. Посетено на July 3, 2022.
 79. Kang, Min-kyung (September 8, 2022). „김선호·블랙핑크 지수·임영웅·강다니엘, 전 세계 팬들이 선택한 한류 스타“ [Kim Seon-ho, Black Pink Jisoo, Lim Young-woong, and Kang Daniel, Hallyu stars chosen by fans around the world] (корејски). Ten Asia. Архивирано од изворникот на October 7, 2022. Посетено на September 8, 2022.
 80. „Jisoo Awards & Nominations“. Архивирано од изворникот на March 5, 2023. Посетено на August 5, 2022.
 81. „微博星耀盛典“. Weibo (кинески). April 29, 2021. Архивирано од изворникот на May 1, 2021. Посетено на April 30, 2021.