Прејди на содржината

Џастин Барта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џастин Барта
Justin Bartha
Роден(а)Џастин Ли Барта
Занимањеглумец
Активен1998–денес

Џастин Барта (англиски: Justin Lee Bartha; 21 јули 1978) — американски глумец. Својата слава ја стекнал со улогите во филмовите Национално богатство и Мамурлок.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови
година филм улога забелешки
1999 Таг Кип Вофард
2003 Гигли Брајан
Карневалско сонце Адам Ром
2004 Strip Search ТВ филм
Национално богатство Рили Пул
2005 Верувај му на човекот Џаспер Бернард
2006 Failure to Launch Ејс
2007 Национално богатство: Книгата на тајните Рили Пул
2009 Станица Ерик ТВ филм
The Rebound Арам Финкелстајн
Мамурлок Даг Билингс
Shoe at Your Foot Џек
Long Time Gone Хенри пре-продукција
Њујорк, те сакам момче на Сара
Втората светска војна во ХД Џек Вернер глас
2010 Холи Ролерс Јозер Цимерман
2011 Национално богатство 3 Рили Пул пре-продукција
Мамурлок 2 Даг Билингс пре-продукција
Телевизиски серии
година наслов улога забелешка
2006 Наставници Џеф Кахил шест епизоди
2009 Nyhetsmorgon Баксмалан една епизода

Надворешни врски[уреди | уреди извор]