Џамија (Козјак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија (Козјак)
Викиекспедиција Преспа 80 (cropped).jpg
Поглед на селската џамија со дел од селото Козјак
Основни податоци
МестоКозјак, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилотоманска
Завршен1902
Особености
Куполи1
Минариња1

Џамија (Козјак) — главна и единствена џамија во селото Козјак, во Општина Ресен, Македонија.[1]

Џамијата е изградена во 1902 година, а оттогаш била обновувана неколку пати.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Катин, Славе. „Од Козјак преку Бела Црква и Рајца до Асамати“. Преспана (македонски). конс. 10 ноември 2016. 
  3. Јовановски, Владо (2005) (на македонски). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. стр. 148. ISBN 9789989920554. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0.pdf. посет. 10 ноември 2016 г. 


Координати: 41°03′30″N 21°02′28″E / 41.05833° СГШ; 21.04111° ИГД / 41.05833; 21.04111