Џамија (Горна Бела Црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија (Горна Бела Црква)
Викиекспедиција Преспа 288 (cropped).jpg
Поглед на селската џамија со дел од селото Горна Бела Црква
Основни податоци
МестоГорна Бела Црква, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1819
Особености
Куполи1
Минариња1

Џамија (Горна Бела Црква) — главна и единствена џамија во селото Горна Бела Црква, во Општина Ресен, Македонија.[1]

За џамијата велат дека е изградена во 1819 година, а подоцна обновена во 1971 година[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Јовановски, Владо (2005) (на македонски). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. стр. 73. ISBN 9789989920554. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0.pdf. посет. 10 ноември 2016 г. 


Координати: 41°03′02″N 21°01′38″E / 41.05056° СГШ; 21.02722° ИГД / 41.05056; 21.02722