Џамија Ал Куба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал Куба
مسجد قباء
Qubaorig.jpg
Џамија Ал Куба
Основни податоци
МестоМедина, Саудиска Арабија
Координати24°26′20.52″N 39°37′02.00″E / 24.4390333° СГШ; 39.6172222° ИГД / 24.4390333; 39.6172222
Припадностислам
Мреж. местоQuba Mosque Foundation and Islamic Center
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилисламската архитектура
Завршен1986
Особености
Куполи6
Минариња4

Ал Куба (арапски مسجد قباء) е џамија која се наоѓа во Медина, Саудиска Арабија. Се смета дека таа е една од првите џамии односно се смета дека е најстарата џамија на светот. Нејзиниот прв камен темелник бил поставен од страна на пророкот Мухамед кога се преселил од Мека во Медина, а подоцна била доградена од неговите сопатници и истомисленици.