Џабир Дерала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џабир М. Дерала
Xhabir M. Deralla
Роден 1967
Тетово
Занимање писател, продуцент и новинар

Џабир Мемети Дерала (албански: Xhabir Memeti Deralla; Тетово, 1967) — македонски писател, продуцент и новинар.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дерала е роден во 1967 година во Тетово. Студирал Историја на филозофијата на Скопскиот универзитет. Од 1988 до 2000 година бил новинар и уредник. Работел во Млад борец, Пулс, Студентски Збор (1988-1993). Бил програмски директор на Студентското Радио во периодот од 1994 до 1995 година.Во граѓанското општество е активен од 1990 година. Бил продуцент на "Мулти-култура фестивал '96".Бил домаќин и / или уредник на радио програми во Канал 4 (1991-1992), Канал 103 (1996), Лајф Радио (2006). ТВ А1: автор на книгата "Герила" (уметнички авангарден, 92). Работел како независен новинар со голем број печатени и електронски медиуми во земјата и во странство. Издавач и уредник во началникот на Зрак, периодични, ко-издавач на Јета, политички магазин. Работел во Форум, политички магазин (1997-2000). Во последно време (2011) тој е политички аналитичар, активист за човекови права и експерт за контрола на оружјето. водач е и еден од основачите на ЦИВИЛ - Центар за слобода од 1999 година. Тој бил продуцент на мултимедијални проекти, документарни филмови, фестивали. Живее и работи во Скопје.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • „The Man With Hairs of a Child" (1999)
  • „Apocalypse" (2011)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Xhabir Memedi Deralla“ (англиски). word-express. Посетено на 2011-12-08.