Љубањ (Белорусија)

Координати: 52°46′55″N 28°3′9″E / 52.78194° СГШ; 28.05250° ИГД / 52.78194; 28.05250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубањ
Любань
Црква во Љубањ
Црква во Љубањ
Амблем на Љубањ Любань
Амблем
Љубањ Любань is located in Белорусија
Љубањ Любань
Љубањ
Любань
Местоположба во Белорусија
Координати: 52°46′55″N 28°3′9″E / 52.78194° СГШ; 28.05250° ИГД / 52.78194; 28.05250
Држава
Област
Регион
 Белорусија
Минска
 Љубањ
Основан1566
Население (2009)
 • Вкупно11.256
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Регистарски таблички5
Мреж. местоМатична страница

Љубањ (белоруски: Любань, руски: Любань) — град во Белорусија. Градот се наоѓа во Минската област и е административен центар на Љубањскиот регион. Според податоците од 2009 година, градот има население од 11,256 жители.[1].

Историја[уреди | уреди извор]

За првпат градот бил споменат во 1566 година, а статусот на град го стекнал во 1968.

Географија[уреди | уреди извор]

Љубањ се наоѓа на 139 км јужно од Минск. Љубањ е оддалечен 58 км од Салигорск, 30 км од Слуцк и 26 км од Старја Дароги. Северно од градот се наоѓа Љубањското Езеро, а западно рударското место Кали.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°46′55″N 28°3′9″E / 52.78194° СГШ; 28.05250° ИГД / 52.78194; 28.05250