Салигорск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Saligorsk
Салігорск (белоруски)
Солигорск (руски)

Салигорск
Salihorsk Montage (2017).jpg
Знаме на SaligorskАмблем на Saligorsk
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Belarus" does not existМестоположба на градот на картата на Белорусија
Координати: 52°48′N 27°32′E / 52.800° СГШ; 27.533° ИГД / 52.800; 27.533
Земја
Област
Реон
 Белорусија
Минска област
 Салигорски реон
Основање1958
Површина
 • Вкупна9,19 км2 (355 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153000000153 м
Население (2009)[1]
 • Вкупно108.792
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код223710
Повик. бр.+375 174
Мреж. местоМатична страница

Салигорск (белоруски: Салігорск; руски: Солигорск) — град кој се наоѓа во Белорусија. Според пописот на земјата од 2010 година, во градот живееле 102,335 лица[2].

Географија[уреди | уреди извор]

Салигорск се наоѓа на бреговите на реката Случ, на 137 километри од Минск. Салигорск се наоѓа во Минска област и во Салигорски реон.

Историја[уреди | уреди извор]

Салигорск бил основан во 1958 година.

  1. „World Gazeeteer“. Архивирано од изворникот на 11 January 2013.
  2. (руски) 2010 Belarus population statistics Архивирано на 18 септември 2010 г. (RAR file format)