Прејди на содржината

Јуснан

Координати: 61°12′12″N 17°07′57″E / 61.20333° СГШ; 17.13250° ИГД / 61.20333; 17.13250
Од Википедија — слободната енциклопедија
61°12′12″N 17°07′57″E / 61.20333° СГШ; 17.13250° ИГД / 61.20333; 17.13250
Јуснан
Ljusnan
Река
Електрана на реката Јуснан кај Бергвик
Земја Шведска
Утока Ботниско Море
 - височина м
 - координати 61°12′12″N 17°07′57″E / 61.20333° СГШ; 17.13250° ИГД / 61.20333; 17.13250
Должина 430 км [1]
Слив 19.828,1 км2 [2]
Истек
 - просечен 230 м3 [1]
 - максимален 2.500 м3 [1]

Јуснан (швед. Ljusnan, стнрд. Lusn = „светло“)[3] е река во Шведска со должина од 440 км. Течението започнува од северозападниот дел на покраината Херједален, продолжува низ неа и навлегува во покраината Хелсингланд, па завршува во Ботниското Море. Најголема притока е Вокснан. Реката е мошне добро искористена за производство на електрична енергија со 18 хидроелектрани. Во 2001 г. електраните на Јуснан произвеле вкупно 4,5 ТВч.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 „Ljusnan“. Nationalencyklopedin. Посетено на 14 јули 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |encyclopedia= (help) (шведски) (бара претплата)
  2. „Покраините и главните речни сливови на Шведска“ (PDF). SMHI. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 14 јули 2010. (шведски)
  3. Hellquist, Elof (1922). Svensk etymologisk ordbok. Stockholm: Gleerups förlag. стр. 417.