Бергвик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бергвик
Bergvik
Електрана на реката во Бергвик на реката Јуснан
Електрана на реката во Бергвик на реката Јуснан
Бергвик is located in Шведска
Бергвик
Бергвик
Координати: 61°16′N 16°51′E / 61.267° СГШ; 16.850° ИГД / 61.267; 16.850Координати: 61°16′N 16°51′E / 61.267° СГШ; 16.850° ИГД / 61.267; 16.850
ЗемјаШведска
ПокраинаХелсингланд
ОкругЈевлеборг
ОпштинаСедерхамн
Површина[1]
 • Вкупна2,0 км2 (8 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Вкупно834
 • Густина416/км2 (1,080/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бергвик (швед. Bergvik) е населено место во општината Седерхамн (округ Јевлеборг), Шведска. Населението брои 834 жители.[1]

Спорт[уреди | уреди извор]

Бергвик ги има следните спортски клубови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per км2 2005 и 2010 г.“. Централна статистичка служба. 14 December 2011. Архивирано од изворникот на 10 јануари 2012. Посетено на 10 јануари 2012. (шведски)