Јунион (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остров Јунион
Union Island
Меѓународен аеродром Јунион Ајланд
Географија
МестоКарипски Острови
Координати12°36′N 61°26′W / 12.600° СГШ; 61.433° ЗГД / 12.600; -61.433Координати: 12°36′N 61°26′W / 12.600° СГШ; 61.433° ЗГД / 12.600; -61.433
Површина3,5 sq ми
Должина3 ми (5 км)
Ширина1 ми (2 км)
Највисоко издигнување999 ст (304,5 м)
Највисока точкаТабои
Управување
НајголемаКлифтон
Демографија
Население~ 3,000 (2012)
Јазицианглиски, француски, германски
Дополнителни податоци
Часовен појас
Мреж. местоTravel guide of Union Island with street map of the town
Clifton Harbour from the air

Остров Јунион (англиски: Union Island) е остров во Свети Винцент и Гренадини. Островот е дел од архипелагот Гренадини. Јунион има вкупна површина од 9 км2. Островот се наоѓа на 200 километри југозападно од независната држава Барбадос, а сосема блиску е до островите Каријаку и независната држава Гренада.[1]

Главни населени места на островот се Клифтон и Ештон. Јунион има население од околу 3000 жители.[2] Како и во остатокот од земјата, така и на Јунион службен јазик е англискиот.

На Јунион има и меѓународен аеродром, кој има домашни и меѓународни (воглавно во околните држави) летови. Во непосредна близина на Јунион има две мали островчиња: Фригата и Хепи.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот има вкупна површина од 9 км2. Јунион е долг 4.8 километри, а широк 1.6 километри. Највисока точка на островот е Табои со 304 метри надморска висина.

Јунион има полусува клима. Брдата на островот не се доволно високи за да се создадат чести врнежи.

Историја[уреди | уреди извор]

Островот бил првично населен од Араваците и Карибите. Потоа, со европската колонизација, на островот дошле Французи и Англичани, воглавно трговци со робови и сопственици на плантажи. Со нив тие донеле стотици Африканци, од регионот на Нигерија, Камерун, Ангола и Гана.

Кога било укинато ропството, луѓето продолжиле со земјоделството и риболовот.

Во 1970-тите имало мал револт на островот со што народот сакал островот да се отцепи од Свети Винцент и Гренадини и да се припои со Гренада. Овој револт брзо бил задушен.

Култура[уреди | уреди извор]

За време на Велигден на островот има фестивали, поточно во Ештон и Клифтон. Цела седмица има организирано настани и перидот е познат како „Истервал“.

Во мај, на крајот на сушната сезона, се одржува настанот „Марун“. Овој настан е целодневен. Фестивалот е препознатлив по тапаните, пеењето и танцувањето. Овој фестивал се одржува поради исчекувањето на влажната сезона.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (француски) Union Island (St Vincent)
  2. „St Vincent and the Grenadines, Population and Housing Census Preliminary Report“. The Census Office, SVG Government. Посетено на 31 December 2015.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]