Гренадини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гренадини
Карипски Регион
Местоположба на островите..
Местоположба на островите..
РегионFlag of CARICOM.svg Кариби
Држави
Површина
 • Вкупна86 км2 (33 ми2)
Население
 • Вкупнопроц. 16,100
 • Густина187,2/км2 (4,850/ми2)
Часовен појасAST (UTC−5)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC−4)

Гренадините (англиски: Grenadines) се островска група во Карипското Море. Овие острови се наоѓаат во Свети Винцент и Гренадини (две третини) и Гренада (една третина).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Оваа островска група е поделена меѓу две независни карипски држави: Свети Винцент и Гренадини (поголем дел) и Гренада (помал дел). Островите се наоѓаат меѓу островите Свети Винцент на север и Гренада на југ. Гренада и Свети Винцент не се дел од Гренадините. Вкупната површина на островите е 86 км2 и се проценува дека живеат над 16.000 жители.

Острови[уреди | уреди извор]

Некои од поголемите острови се:

Свети Винцент и Гренадини[уреди | уреди извор]

Овие острови ја сочинуваат парохијаат Гренадини:

Гренада[уреди | уреди извор]

Карта на зависната територија Каријаку и Петит Мартиник

Каријаку и Петит Мартиник се зависни територии на Гренада. Тие се составени од:

Дел од парохијата Сент Патрик:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 12°40′N 61°15′W / 12.667° СГШ; 61.250° ЗГД / 12.667; -61.250