Јулија Јенч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Julia Jentsch
Роден(а)20 февруари 1978 (1978-02-20) (45 г.)
West Berlin, West Germany
НационалностGerman
УстановаHochschule Ernst Busch
ЗанимањеActress
Активен1999–present

Јулија Јенч (германски: Julia Jentsch, 20 февруари 1978) е германска глумица. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и наградата " Сребрена мечка", награда за европски филм и Лола . Таа е најпозната како главниот лик во Софи Шолл - Последните денови, Јуле во Едукаторите и Лиза во Јас му служев на кралот на Англија .

Кариера[уреди | уреди извор]

Јенч е роденa во семејство на адвокати во Западен Берлин и започнала со глумечко образование во Берлин во Хохшуле Ернст Буш, драмско училиште. Нејзината прва истакната екранска улога била во култниот филм „Едукаторите“ во 2004 година, во кој глумела со Даниел Брил.

Јенч освоилa понатамошно внимание улогата во филмот Софија Шолл - Финале денови, кој бил номиниран за Оскар за најдобар филм на странски јазик . Во едно интервју, Јенч рекла дека играњето на улогата е „чест“.[1] Таа ја освоила наградата за најдобра глумица на Европските филмски награди, на германските филмски награди (ака Лола) и сребрена мечка на Берлинскиот филмски фестивал за нејзината улога како Софи Шол .

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • Лути бакнежи (2000) - Катрин
 • Џулиетта (2001) - Никол
 • Прв мојот брат Лаид, ака Мојот брат вампир (2001) - Надин
 • Tatort (ТВ) (2004) - Јохана Кеммерланг
 • Едукатори (2004) - Јуле
 • Downfall, ака Дер Унтерганг (2004) - Хана Потровски
 • Schneeland (2005) - Ina
 • Софи Шол - Последни денови (2005) - Софи Шол
 • Престолонаследникот (ТВ) (2006) - Сара Маисел
 • Јас му служев на кралот на Англија (2006) - Лиза
 • Одеднаш, Џина (ТВ) (2007) - Анџелина "Џина" Франке
 • 33 сцени од животот (2008) - Јулија Шчешна
 • Effi Briest (2009) - Effi von Briest
 • Tannöd (2009) - Кетрин
 • Hier kommt Lola! (2010) - Вики Виктуалија Велосо
 • Chalet Girl (2011) - Тркачки старт (вонреден)
 • Хижа во Вудс (2011) - Петра
 • Хана Арендт (2012) - Лотте Келер
 • Чудниот случај на Вилхелм Рајх (2012) - Ева Рајх
 • Kokowääh 2 (2013) - Nicks Mutter
 • Sovsem ne prostaya istoriya (2013)
 • Da muss Mann durch (2015) - Лена
 • Сите на ненадејна (2016) - Лаура
 • 24 недели (2016) - Астрид
 • Die Habenichtse (2016) - Isabelle

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2004 Баварска филмска награда за најдобра нова глумица.
 • 2005 филмска награда во злато на германските филмски награди како најдобра глумица за прикажување на улогата на Софи Шол .

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Es war uns eine Ehre, Sophie Scholl zu sein“ (германски). Посетено на 2009-01-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]