Хитлер, последните денови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хитлер, последните денови (германски: Der Untergang) е историска воена драма од 2004 година во режија на Оливер Хирсбиегел според сценариото на неговиот продуцент Бернд Ајхенџер . Познати актери кои глумат во овој филм се Бруно Ганц, Александра Марија Лара, Корина Харфух, Улрих Матес, Џулие Келер, Хаино Ферч,Кристијан Беркел, Матијас Хабих и Томас Крестман . Дејството се одвива за време на Берлинската битка во Втората светска војна, кога Германија е на работ на пораз и ги прикажува последните денови на Адолф Хитлер. Таа е заснована на книгите во внатрешноста на Хитлеровиот бункер од страна на историчарот Јоахим Фест и До конечниот час од поранешниот приватен секретар на Хитлер, Траудл Џунџ.

Главното фотографирање се одржало од септември до ноември 2003 година, на локации во Берлин, Минхен, и во Санкт Петербург, Русија . Додека филмот е поставен во и околу Фиреербункер, Хиршбигел ги користел приказните на очевидците, мемоарите на преживеаните и други историски извори за време на производството за да го реконструира изгледот и атмосферата на Берлин во 1940 година.

Филмот премиерно бел прикажан на филмскиот фестивал во Торонто на 14 септември 2004 година. Делумно било контроверзно за публиката за прикажување на човечката страна на Хитлер и нејзиното претставување на членовите на Третиот рајх. Подоцна добил широка театарска претстава во Германија под производство на компанијата Константин Филм . Филмот заработил повеќе од 92 милиони долари, добивал поволни критики од критичарите и бил номиниран за најдобар филм на странски јазик на 77-та награда на Академијата . Сцени од филмот, како што е сцената каде што Хитлер покажува бес откако Феликс Штајнер не успеал да ги испочитува неговите наредби, предизвикале серија на интернет-мемиња.

Актерска екипа[уреди | уреди извор]

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]