Прејди на содржината

Последните денови на Софи Шол (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Последните денови на Софи Шол (германски: Sophie Scholl – Die letzten Tage) e германски историски филм од 2005 година, во режија на Марк Ротмунд. Главните улоги ги играат: Јулија Јенч и Фабијан Хинрикс. Филмот е добитник на повеќе награди.

Марк Ротемунд во февруари 2010 година

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се довива за време на Втората светска војна и ја прикажува биографијата на најпознатите членови на германското анти-нацистичко движење „Бела роза“.[1] Во филмот се прикажани последните денови од животот на Софи Шол, која е погубена на 21 годишна возраст од страна на Народниот суд во Германија, на 22 февруари 1943 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 824, 11.4.2014, стр. 26.