Јужен Андамански Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Андамански Остров
Мапа на Андаманските Острови, каде локацијата на Јужниот Андамански Остров е прикажана со црвена боја
Географија
МестоБенгалски Залив
Координати11°47′00″ N; 92°39′00″ E / 11.783333° СГШ; 92.65° ИГД / 11.783333; 92.65Координати: 11°47′00″ N; 92°39′00″ E / 11.783333° СГШ; 92.65° ИГД / 11.783333; 92.65
АрхипелагАндамански Острови
Соседни водни површиниИндиски Океан
Површина1.262 км2[1]
Должина83 км
Ширина28 км
Брегова линија413 км
Највисоко издигнување459 м[2]
Највисока точкаКојоб
Управување
ОбластЈужна Андаманска област
Островска групаАндамански Острови
Островска подгрупаГолеми Андамани
ТехсилФераргунџ техсил
Најголема населбаПорт Блер (pop. 100,000)
Демографија
Население209,602 (2011)само села
Густина166 /km2 (430 /sq mi)
Етнички групиИндијци, Андаманци
Дополнителни податоци
Часовен појас
PIN744202[3]
Телефонски код031927 [4]
ISO codeIN-AN-00[5]
Мреж. местоand.nic.in
Писменост80.6%
Просечна летна температура30.2 °C (86.4 °F)
Просечна зимска температура23.0 °C (73.4 °F)
Полов сооднос1.15/
Пописен код35.640.00xx
Службени јазициХинди, Англиски

Јужниот Андамански Остров е најјужниот остров на Големите Андамански Острови и е најгусто населен од сите острови. Тој и припаѓа на Јужната Андаманска административна област, која е дел од индиските сојузни територии на Андамански и Никобарски Острови.[6] Овде се наоѓа Порт Блер, главниот град на целиот архипелаг.

Историја[уреди | уреди извор]

Во поновата историја овој остров бил тешко погоден од цунамито по земјотресот на 26.12. 2004 година, во Индискиот Океан, што довело до смрт на многу од жителите на островот.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот му припаѓа на ланецот на Големите Андамански Острови. Некои делови на островот се забранети области за лица кои не се од индиска националност, а дозвола за транзит може да се добие од соодветното министерство на владата. Овој остров е трет по големина и се наоѓа јужно од Средниот Андамански Остров и Баратанг, од кои е одделен со природен канал, широк неколку стотини метри. Островот е долг 83 километри, а најголемата широчина изнесува 28 километри и е со површина од 1262 км2. Островот е најмалку брдест од сите Северни Андамански Острови, а највисокиот врв изнесува 459 метри надморска височина.[7][8]

Администрација[уреди | уреди извор]

Островот и припаѓа на административната област на Порт Блер и Фераргунџ.[9]

Демографија[уреди | уреди извор]

Порт Блер, главниот град на островите, се наоѓа на јужниот дел од овој остров. Други големи градови се: Бамбуфлет, Протрапур и Гарачарма. Според пописот од 2011 година, населението на територијата на Северните Андамански Острови изнесувало 209.602 жители. Населението на целата територија на Андамани и Никобари, според пописот од 2001 година, изнесувало 356.152. Делотворната стапка на писменост (односно стапката на писменост на населението со исклучок на децата на возраст од 6 години и помали) е 80.6%.

Демографија (2011 попис)[10]
Вкупно Мажи Жени
Население 209602 111980 97622
Деца под 6 години 21498 10954 10544
Касти 0 0 0
Племиња 2553 1287 1266
Писмени 168924 93717 75207
Вработени (сите) 85131 68143 16988
Главни работници (вкупно) 75885 61685 14200
Главни работници: земјоделци 3054 2130 924
Главни работници: земјоделски работници 1229 1042 187
Главни работници: работници во домаќинства и индустрија 624 463 161
Главни работници: други 70978 58050 12928
Маргинални работници (вкупно) 9246 6458 2788
Маргинални работници: земјоделци 412 293 119
Маргинални работници: земјоделски работници 613 465 148
Маргинални работници: работници во домаќинства и индустрија 181 103 78
Маргинални работници: други 8040 5597 2443
Невработени 124471 43837 80634

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Islandwise Area and Population - 2011 Census“ (PDF). Government of Andaman.
  2. Предлошка:Cite enroute
  3. „A&N Islands - Pincodes“. 22 September 2016. Архивирано од изворникот на 23 March 2014. Посетено на 22 September 2016.
  4. „STD Codes of Andaman and Nicobar“. allcodesindia.in. Архивирано од изворникот на 2019-10-17. Посетено на 2016-09-23.
  5. Registration Plate Numbers added to ISO Code
  6. „Village Code Directory: Andaman & Nicobar Islands“ (PDF). Census of India. Посетено на 2011-01-16.
  7.  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Andaman Islands“ . Encyclopædia Britannica. 1 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 955.
  8. „DEMOGRAPHIC – A&N ISLANDS“ (PDF). andssw1.and.nic.in. Посетено на 2016-09-23.
  9. „District Census Handbook - Andaman & Nicobar Islands“ (PDF). 2011 Census of India. Directorate of Census Operations, Andaman & Nicobar Islands. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 August 2015. Посетено на 2015-07-21.