Среден Андамански Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Среден Андамански Остров
Middle Andaman locale.png
Мапа на Андамански Острови, каде Средниот Андамански Остров е прикажан со црвена боја.
Географија
МестоБенгалски Залив
Координати12°30′00″ СГШ; 92°50′00″ ИГД / 12.5° СГШ; 92.833333° ИГД / 12.5; 92.833333Координати: 12°30′00″ СГШ; 92°50′00″ ИГД / 12.5° СГШ; 92.833333° ИГД / 12.5; 92.833333
АрипелагАндамански Острови
Соседни водни површиниИндиски Океан
Вкупно острови1
Површина1.523 км2[1]
Должина70 км
Ширина28 км
Брегова линија272 км
Највисоко издигнување512 м[2]
Највисока котаМаунт Диаволо
Управување
ОкругСеверен и Среден Андамански Округ
АрхипелагАндамански Острови
Островска подгрупаГолеми Андамани
ТалукПовеќе
Најголема населбаРангат Metropolitan (pop 10,000)
Демографија
Население55,632 (2011)Only middle andaman villages from the 2011 census
Густина на население36,5 /km2 (945 /sq mi)
Етнички групиИндијци, Андаманци, Џарава
Дополнителни податоци
Часовен појас
PIN744202[3]
Telephone code031927[4]
ISO codeIN-AN-00[5]
Официјална мрежна странаand.nic.in
Literacy84.4%
Avg. summer temperature30.2 °C (86.4 °F)
Avg. winter temperature23.0 °C (73.4 °F)
Sex ratio1.2/
Census Code35.639.0004
Official LanguagesHindi, English

Средниот Андамански Остров е остров кој му припаѓа на Андаманскиот Архипелаг. Тој ѝ припаѓа на административната област на Северниот и Средниот Андамански Остров и е дел од Сојузните територии на Андаманските и Никобарските Острови на Индија.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот му припаѓа на ланецот на острови на Големите Андамани и е лоциран 73 километри северно од Порт Блер. Тој е централен остров на Големиот Андамански Архипелаг на Индија, а има вкупна територија од 1536 км2. Одделен е од Северниот Андамански Остров со морскиот теснец Аустен, од островот Баратанг на југ е одвоен со Хомфрејскиот Теснец, а двата теснеци се плитки и широки само неколку стотина метри, додека на запад е одвоен од Интервју Островот со Интервју Преминот наречен по истоимениот остров.[6]

Овој остров бил погоден од цунамито предизвикано од земјотресот во Индискиот Океан на 26-ти декември 2004 година, но катастрофата била значително помала во споредба со околните острови.

Администрација[уреди | уреди извор]

Овој остров административно ѝ припаѓа на Мајабундер и Рангат областа.

Демографија[уреди | уреди извор]

Населнието на островот главно го сочинуваат бенгалски, тамилски и кералитски доселеници. Домородното население го сочинуваат бројни припадници на племето Џарава. Главно занимање на населението е земјоделство и сточарство.

Главен град е Рангат, со 10.000 жители, а други поголеми градови се Мајабундер (5556 жители), Бакултала (4454 жители), Бинбутала (3063 жители) и Кадамтала (3008 жители).

Според пописот во Индија од 2011 година, островот е населен со 55.632 жители, од кои писмени се околу 76% од населението.

Демографија (Попис од 2011 год.)
Вкупно Мажи Жени
Население 55632 28767 26865
Деца под 6 години 2065 1039 1026
Касти 0 0 0
Племиња 3 3 3
Писмени 42294 22946 19348
Работници (сите) 2 2 0
Главни работници (вкупно) 2 2 0

Туризам[уреди | уреди извор]

Островот има убави водопади и прекрасни плажи. Посетителите можат да уживаат во кампување, пешачење, нуркање и други возбудливи водени спортови.[7]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Islandwise Area and Population - 2011 Census“ (PDF). Government of Andaman. 
  2. Шаблон:Cite enroute
  3. „A&N Islands - Pincodes“. 22 September 2016. Архивирано од изворникот на 23 March 2014. конс. 22 September 2016. 
  4. „STD Codes of Andaman and Nicobar“. allcodesindia.in. конс. 2016-09-23. 
  5. Registration Plate Numbers added to ISO Code
  6. Thorpe, Edgar Thorpe, Showick (на en). The Pearson CSAT Manual 2011. Pearson Education India. ISBN 9788131758304. https://books.google.com.br/books?id=WuBFs6yFRwcC&pg=SL7-PA153#v=onepage&q&f=false. 
  7. „Rangat Island in Andaman and Nicobar, Information of Rangat Island in Andaman“. 2013-05-20. конс. 2018-12-04. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]