Јудовска Река

Координати: 41°26′39″N 20°55′10″E / 41.44417° СГШ; 20.91944° ИГД / 41.44417; 20.91944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јудовска Река
Поглед на реката
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Кичево
СелаЈудово
Физички особености
Извор 
 • местоГолјак
Устие 
 • место
Бржданска Река
 • координати
41°26′39″N 20°55′10″E / 41.44417° СГШ; 20.91944° ИГД / 41.44417; 20.91944
Особености на сливот
ТечениеБржданска РекаТрескаВардарЕгејско Море

Јудовска Река — река во Македонија, сместена на планината Голјак.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Извира на планината Голјак.

Самиот извор на реката се наоѓа во месноста Пепелиште, над денешното село Јудово, каде некогаш постоело старо село.[2]

Тек[уреди | уреди извор]

Реката по извирањето, поминува покрај селото Јудово.

Устие[уреди | уреди извор]

Се влева во Бржданска Река, кај селото Брждани.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GeoNames.org“. www.geonames.org. Посетено на 2019-01-23.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 96–97.