Јудовска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јудовска Река
Викиекспедиција во Копачка 136.jpg
Поглед на реката
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
СелаЈудово
Слив
Главен изворГолјак
УстиеБржданска Река
ТечениеБржданска РекаТрескаВардарЕгејско Море

Јудовска Река — река во Македонија, сместена на планината Голјак.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Извира на планината Голјак.

Самиот извор на реката се наоѓа во месноста Пепелиште, над денешното село Јудово, каде некогаш постоело старо село.[2]

Тек[уреди | уреди извор]

Реката по извирањето, поминува покрај селото Јудово.

Устие[уреди | уреди извор]

Се влива во Бржданска Река, кај селото Брждани.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GeoNames.org“. www.geonames.org. конс. 2019-01-23. 
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 96-97.