Јохан Сигфрид Сирен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јохан Сигфрид Сирен
Собраниската палата во Хелсинки (1931)

Јохан Сигфрид Сирен (фин. Johan Sigfrid Sirén, 27 мај 1889, Илихерма5 март 1961, Хелсинки) бил фински архитект, истакнат претставник на нордискиот класицизам. Дипломирал архитектура во 1931, кога воедно е завршено и неговото најзначајно дело, Собраниската палата („Едускунтатало“) во Хелсинки, каде заседава финскиот парламент.

Во периодот од 1918 до 1925 г. Сирен бил акционер во архитеконската фирма „K. Borg, J.S. Sirén & Hj. Åberg“. Во 1931 отворил свое ателје[1] и станал професор по архитектура на Хелсиншкиот технолошки универзитет, каде се задржал до 1957.

Неговиот син Хејки Сирен е исто така истакнат архитект, како и неговата снаа Каија Сирен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]