Прејди на содржината

Јодат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јодатниот анјон, IO
3
Просторен модел на јодатниот анјон

Јодатповеќеатомски анјон со формула IO
3
. Ова е најчестиот облик на јод во природата и го сочинува најголемот дел од јодно содржните руди.[1] Јодатите се соли на јодната киселина[2] и често се безбојни.

Структура[уреди | уреди извор]

Соединението има пирамидна структура. Аглите на O–I–O се движат од 97° до 105°, нешто помали од аглите на O–Cl–O кај хлоратот.[3]

Реакции[уреди | уреди извор]

Редукција на јодат со дисулфит со присуство и отсуство на скроб како показател.

Редокс[уреди | уреди извор]

Јодатот е еден од неколку оксианјони на јодот, и има оксидациски број +5. Учествува во неколку редокс-реакции како „јодниот часовник“ (Ландолтова реакција). Не тежнее да се диспропорционира во перјодат и јодид, што не е случај со хлоратот.

Јодатот се редудира со сулфит:[1]

Јодатот оксидира јодид:

Слично на ова, хлоратот го оксидира јодидот во јодат:

Јодат се добива и со намалување на перјодат со сулфид. The byproduct of the reaction is a сулфоксид.[4]

Киселина-база[уреди | уреди извор]

Јодатот е необичен по тоа што гради водородна врска со матичната киселина:[3]

Анјонот H(IO
3
)
2
се нарекува бијодат.

Главни соединенија[уреди | уреди извор]

Природна застапеност[уреди | уреди извор]

Минералите што содржат јодат се среќаваат во лежишта на каличе во Чиле. Најважните јодатни минерали се лаутаритот и бригенитот, но познати се и бакроносните јодати како салезитот.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Lyday, Phyllis A. (2005), „Iodine and Iodine Compounds“, Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, Weinheim: Wiley-VCH, стр. 382–390, doi:10.1002/14356007.a14_381
  2. „јодат“ — Лексикон на македонскиот јазик
  3. 3,0 3,1 Greenwood, Norman N.; Earnshaw, Alan (1997). Chemistry of the Elements (2. изд.). Butterworth-Heinemann. ISBN 0080379419.
  4. Qiu, Chao; Sheng Han; Xingguo Cheng; Tianhui Ren (2005). „Distribution of Thioethers in Hydrotreated Transformer Base Oil by Oxidation and ICP-AES Analysis“ (abstract). Industrial & Engineering Chemistry Research. 44 (11): 4151–4155. doi:10.1021/ie048833b. Посетено на 14 февруари 2023‎. Thioethers can be oxidized to sulfoxides by periodate, and periodate is reduced to iodate Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  5. „Radiological Protection Institute of Ireland | | Media | Press releases | Radioactivity released from Wylfa nuclear power plant is extremely low and of no health significance“. Архивирано од изворникот на 17 октомври 2013. Посетено на 14 февруари 2023‎. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  6. „Decision to Discontinue the Future Distribution of Iodine Tablets“. Архивирано од изворникот на 18 октомври 2013. Посетено на 14 февруари 2023‎. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  7. „Home“. mindat.org.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]